Xάποελ Ιερουσαλήμ - Μακάμπι Ρισόν 97-100: Πρόκριση σε... νεκρό χρόνο!

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, η Μακάμπι Ρισόν «σκότωσε» στην εκπνοή του αγώνα την Χάποελ Ιερουσαλήμ και πήρε τη νίκη (97-100) που την φέρνει στον τελικό!

Η Μακάμπι Ρισόν πραγματοποίησε ένα δυναμικό ξεκίνημα καθώς πέτυχε 32 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +15 (17-32, 10').

Στο ίδιο τέμπο ακολούθησε και η δεύτερη περίοδος, με τους «πορτοκαλί» να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και την Χάποελ να προσπαθεί να ακολουθήσει τον ρυθμό, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου στους 13 πόντους (37-50, 20')

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς μετά την ανάπαυλα, καθώς η ομάδα της Ιερουσαλήμ «ψαλίδισε» την διαφορά του σκορ, σημειώνοντας 41 πόντους, έναντι 27 της Μακάμπι Ρισόν, κάτι το οποίο ήταν αρκετό για να βρεθεί στο +1 (77-78, 30').

Οι «πορτοκαλί» δεν το έβαλαν κάτω και λίγο αργότερα κατάφεραν να αντιστρέψουν το εις βάρος τους σκορ, φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συνεχίσουν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στο δραματικό φινάλε, η Μακάμπι Ρισόν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, άντεξε στην πίεση των παικτών του Κάτας και με ένα σουτ του Άνταμ Άριελ από την γωνία στην εκπνοή, πήρε τη νίκη (97-100, 40') και την πρόκριση για τον τελικό της Winner League.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΙΣΟΝ: Χάρισον 21 (6/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μπλέιζερ 16(5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνκινς 20 (10/12 δίποντα), Χάμιλτον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μονρό 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αβίβι, Αριέλ 11 (3/10 τρίποντα), Τίσμαν 8 (2), Ντόβρατ

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Μπλατ 6 (2), Φελντέιν 18 (2/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μπράιμο 14 (1/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζάλμανσον 4, Χόλαντ 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πάρκο 32 (5/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τιμόρ, Λέβι 2, Τέρι 6

Tα δεκάλεπτα: 32-17, 50-37, 77-78, 100-97