Α1 γυναικών, ΟΑ Χανίων - Ελευθερία Μοσχάτου 100-68: Οι Κρητικιές έτρεχαν με... 100

Ευρεία νίκη επί της Ελευθερίας Μοσχάτου πέτυχαν τα Χανιά, με τις Κρητικιές να επικρατούν στην έδρα τους με 100-68.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Σιέρα Τζόνσον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 34 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε και η Ρεβέκα Ακλ με 21 πόντους και 14 ασίστ.

Από την άλλη για τις μπλε διακρίθηκε η Καρακασίδου που για ακόμα μια φορά ήταν πρώτη σκόρερ των μπλε με 26 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Ελευθερία Μοσχάτου έχει ρεκόρ 10 νίκες και 7 ήττες με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ ο ΟΑΧ έχει αντίστοιχο ρεκόρ 9-9.

Η νίκη του κρητικού συλλόγου έχει διπλή αξία, αφού η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά είχε ηττηθεί στο Μοσχάτο με 21 πόντους και σκορ 83-62, ενώ πλέον νίκησε με διαφορά 32 πόντων. Αυτό σημαίνει ότι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τις μπλε οι κόκκινες έχουν το πάνω χέρι.

Κάτι το αξιοσημείωτο που συνέβη στο παιχνίδι είναι ότι για πρώτη φορά στη μετά-Covid  εποχή οι Ελληνίδες της Ελευθερίας Μοσχάτου πέτυχαν περισσότερους πόντους από τις ξένες αθλήτριες της ομάδας. Πιο συγκεκριμένα, Καρακασίδου, Στούπα και Σταμάτη πέτυχαν συνολικά 55 πόντους, αφήνοντας πίσω τις Οκόγιε, Μπρούερ και Κάλλογουεϊ που είχαν συνολικά μόλις 13 πόντους.

Τέλος, τα Χανιά έγιναν η πρώτη ομάδα την εφετινή σεζόν που σημειώνει 100 πόντους, κόβοντας νήμα ανάμεσα στις 12 ομάδες της Α1 γυναικών.

Κυρίαρχος από την αρχή μέχρι το τέλος ο ΟΑ Χανίων

Οι γηπεδούχες μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να κυριαρχήσουν στον αγώνα και τα κατάφεραν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-17, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 46-30.

Οι Κρητικιές κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο από την αρχή και η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-45, ενώ με το τέλος του αγώνα το φωτεινό ταμπλό στο κλειστό του Κλαδισσού έγραφε 100-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-30, 70-45, 100-68.

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 14(2), Γεροστεργίου Χ. 11(3), Μανουκάκη 3(1), Κόνιαλη 13(3), Ακλ 21(4), Γεροστεργίου Μ. 2, Φραγκιουδάκη, Τζόνσον 34(1).

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 7(1), Στούπα 22(3), Καρακασίδου 29(4), Νάτσκου, Σταμάτη 4, Μυλωνάκη, Μπρούερ 4, Οκόγιε 2.