Ολυμπιακός – Βαλένθια 59-65: Μπλακ άουτ στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός, παρά την απουσία της Σταμολάμπρου, προηγήθηκε με 55-46 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με 59-53 στο 35’ απέναντι στην Βαλένθια, όμως έπαθε...μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να τρέξουν ένα σερί 12-0, αναγκάζοντας την ομάδα του Πειραιά στην ήττα με 59-65, την έβδομη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Euroleague.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με την Βαλένθια να προηγείται με 13-8 στο 5’, τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με ένα εντυπωσιακό 12-0, που τον έφερε μπροστά με 20-13, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (27-21). Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Ισπανίδες να μπαίνουν δυνατά και με ένα επιμέρους 4—10 έφεραν το ματς στα ίσα (31-31). Σουκ και Σταμάτη έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 36-33, ενώ τρεις πόντοι της Γκούσταφσον έγραψαν το 39-35 του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, στο τρίτο ήταν ο Ολυμπιακός αυτός που μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ, μετατρέποντας το 41-37 του 22’ σε 50-40 στο 25’. Η Βαλένθια, όμως, είναι σπουδαία ομάδα και αντέδρασε άμεσα με ένα δικό της 6-0 για το 50-46. Η Σπυριδοπούλου με τρίποντο έδωσε και πάλι… αέρα επτά πόντων στην ομάδα του Πειραιά, με το 53-46 να είναι το σκορ με το οποίο οι «ερυθρόλευκες» έμπαιναν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την Γκούσταφσον να γράφει το 55-46, με την έναρξη του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με προβάδισμα έξι πόντων, χάρη σε λέι απ της Σουκ για το 59-53, όμως κάπου εκεί ακολούθησε ένα… μπλακ άουτ, που επέτρεψε στην Βαλένθια να τρέξει ένα σερί 12-0 για το 59-65, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του ΣΕΦ.

Γκούσταφσον και Σουκ ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού με 21 πόντους, με την πρώτη να έχει και 11 ριμπάουντ, ενώ για την Βαλένθια, η Καρέρα είχε 15 πόντους και οι Γκέλιχ και Ρομέρο από 10.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65