Νίκη Λ. – Εύνικος 69-56: Χερντ και Κάρεϊ έκαναν την διαφορά

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Λευκάδας, που με την επικράτηση της με 69-56, έβαλε τέλος στο μίνι σερί δύο θετικών αποτελεσμάτων του Εύνικου. Στο 6-5 η Νίκη, έπεσε στο 4-7 η ομάδα των Άνω Λιοσίων.

Το ξεκίνημα της νίκης στο ματς ήταν εκκωφαντικό, με την ομάδα της Λευκάδας να κρατά στους τέσσερις πόντους τον Εύνικο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-4. Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν άμεσα στο ματς, έφτασαν σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (26-23), όμως στην Τρίτη περίοδο η Νίκη… πάτησε και πάλι γκάζι, φτάνοντας σε διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και συντήρησαν μέχρι το φινάλε.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Χερντ με 23 πόντους, ενώ η Κάρεϊ έκανε ένα εντυπωσιακό double – double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τον Εύνικο, 17 πόντου είχε η Πολυμένη, 15 η Στογιανόφσκα και 12 η Κάμπελ.

Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακιράκη-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 18-4, 26-23, 51-36 69-56
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 6, Οκόνορ 12, Ντάλα 7(2), Δανδουλάκη 2, Τραγουστή, Χερντ 23(1), Κάρεϊ 19.
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου 2, Πολυμένη 17(4), Ζουρνή 2, Κεσσέ 4, Βούλγαρη, Γκιζάνη, Κάμπελ 12, Τζόουνς 2, Ναυροζίδου, Στογιανόφσκα 15(2).