Εσπερίδες - Παναθλητικός 55-44: Βιργιόγκε και Κορρέ «σκότωσαν» τις Θεσσαλονικιές

Με δυο κρίσιμα τρίποντα της Ζωής Κορρέ στην 3η περίοδο, αλλά και την παρουσία της Βιργιόγκε κάτω από τη ρακέτα, οι Εσπερίδες συνέχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους, με την ομάδα του κόουτς Σόφτση να φτάνει τις 7 νίκες σε 11 αγώνες.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθλητικός Συκεών έχει αντίστοιχο ρεκόρ 3-8, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διακόπτει σερί δυο συνεχόμενων νικών επί των Ελευθερίας Μοσχάτου και Νίκης Λευκάδας.

Από τις Εσπερίδες πρώτη σκόρερ ήταν η Χίγκνς με 16 πόντους, ενώ η Κορρέ είχε 7 πόντους με 2 τρίποντα, αλλά και η Βιργιόγκε με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-2 και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 16-9

Ωστόσο οι φιλοξενούμενες συνέχισαν την αντίδρασή τους κι ενώ αρχικά πλησίασαν κάνοντας το 18-14, προηγήθηκαν με 18-21 με τρίποντο της Ρόμπινσον. Ο Παναθλητικός συνέχισε να προηγείται και το ημίχρονο έληξε με 27-25 υπέρ της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Εσπερίδες βγήκαν αποφασισμένες να πάρουν τα ηνία, μαζί και το ροζ φύλλο αγώνα, υπερασπιζόμενες την έδρα τους. Με το σκορ να είναι 40-33 η Ζωή Κορρέ αναλαμβάνει δράση και με δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους, κάνοντας το 46-33. Η νεαρή αθλήτρια ξεκλείδωσε την ομάδα της, η οποία έλεγξε το ρυθμό μέχρι το τέλος του ματς.

Τελικό αποτέλεσμα στο κλειστό του Έσπερου έμελλε να είναι 55-44 υπέρ της ομάδας του κόουτς Σόφτση.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Παναθλητικός 55-44

Διαιτητές:  Κωνσταντινίδου-Μαρίγλη-Μακρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 25-27, 48-36, 55-44

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Βιργιόγκε 10(1), Γασπαράτου 4, Πρίφτη, Κορρέ 7(2), Μπενέκη 6, Μαργέλου, Κασάπογλου 6, Χίγκινς 16(1), Γουλφολκ 6.

Παναθλητικός (Γκούμας): Ρόμπινσον 16 (2), Σαθερλαντ 14, Βανιτσιούρη, Μπαξεβάνου, Μυγδαλιά 2, Βασιλείου, Καμπερίδου, Ουίλιαμς 8, Σταματάκη, Χωλοπούλου 4.