Ολυμπιακός – Βίρτους Μ. 63-79: Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Ένα επιμέρους 21-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αυτό που έριξε στο… καναβάτσο τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα από την Βίρτους με 79-63, παραμένοντας χωρίς νίκη, μετά από πέντε αγωνιστικές στην Euroleague Women.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 5’ (11-12). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με ένα επιμέρους 11-4, ξέφυγε με έξι πόντους (22-16), με την ομάδα του Πειραιά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-22. Το τρίποντο της Αγιούσο και δύο βολές της Σταμολάμπρου για το 33-24 στο 12’, έφεραν τις «ερυθρόλευκες» για πρώτη φορά στο +9. Ακόμα ένα σετ βολών της Σταμολάμπρου έγραψαν το 40-31, όμως το φινάλε άνηκε στις Ιταλίδες, με την Βίρτους να κλείνει το πρώτο μέρος με ένα επιμέρους 9-2 και στο -2 (42-40).

Το παιχνίδι του ΣΕΦ γύρισε… τούμπα στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα από το 25’ και μετά, καθώς μετά το λέι απ της Γκούσταφσον για το 50-49, ακολούθησε ένα επιμέρους 2-12 για τις Ιταλίδες, με την Βίρτους να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με +9 (52-61). Η βολή της Σταμολάμπρου για το 53-61, μείωσε προσωρινά στους 8 την διαφορά, όμως η Βίρτους απάντησε με ένα νέο 0-7 για το 53-68, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 63-79 φέρνει τον Ολυμπιακό στο 0-5, με την Βίρτους να ανεβαίνει στο 2-3.

Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου είχαν από 21 πόντους, με την πρώτη να έχει και 10 ριμπάουντ, ενώ η Αγιούσο είχε 13 πόντους. Για την Βίρτους, 18 πόντους και 14 ριμπάουντ είχε η Λάκσα, 18 πόντους και εννιά ριμπάουντ η Πάρκερ, 14 πόντους η Τσίνιλι, ενώ η Ζανταλασίνι… άγγιξε το triple double με 11 πόντους, εννέα ριμπάουντ και 10 ασίστ.loker situbondo

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79