Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 89-74: Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μεγάλη νίκη

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με σκορ 89-74 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Γκούσταβσον με 23 πόντους, με την Αμερικανίδα να κατεβάζει και 17 ριμπάουντ φτάνοντας σε ένα ακόμα εμφατικό νταμπλ νταμπλ. Από την άλλη για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Πότερ με 24 πόντους. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκες έχουν 7 νίκες, ενώ οι πράσινες έχουν αντίστοιχα ρεκόρ 6-1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς κι έδωσε στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να προηγηθεί με 0-4 με καλάθια των Πότερ και Σωτηρίου.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 6-4, ο Παναθηναϊκός απάντησε κάνοντας ένα σερί 8-0 για το 6-12, με τις Πειραιώτισσες να μειώνουν προς το τέλος της περιόδου σε 14-17. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-19. Η Μέγκαν Γκούσταβσον βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με μεγάλο τρίποντο κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε περίπου 6 λεπτά για το ημίχρονο. Μεγάλη εμφάνιση της Πότερ που βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 25-29 με συνεχόμενους 5 πόντους κι ενώ απέμεναν 4:42'' για το ημίχρονο. Κατόπιν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 29-29 με τις Νικοπούλου και Σουκ. Η ουσία για τις δύο ομάδες δεν άλλαξε και το ημίχρονο έληξε με σκορ 38-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως πιο δυναμικά και με τις Σταμάτη, Αγιούσο και Σταμολάμπρου έκανε το 49-42, κι ενώ απέμεναν περίπου 7 λεπτά για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ακόμα ένα καλάθι για την Πότερ που 3:42'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου κάνει το 54-49. Η Μέγκαν Γκούσταβσον δίνει άλλη μια παράσταση και με γκολ φάουλ ολοκληρώνει το ξέσπασμα του Ολυμπιακού για το 61-49, περίπου 2' πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 65-54. Έπειτα από 3 ελεύθερες βολές της Κάρτερ ο ΠΑΟ μείωσε στους 11 από το -16. Με περίπου 5μιση λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα η Σπυροπούλου κάνει το 79-66, με την Ελληνίδα φόργουορντ να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο. Με 3:45'' να απομένουν για τη λήξη η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου κάνει μια απίστευτα πανέξυπνη κίνηση ανακατεύει τις αντίπαλες παικτριες και με δίποντο διαμορφώνει το 81-66. Η ουσία για τις δύο ομάδες δεν άλλαξε και το τελικό σκορ στο βοηθητικό 5 του ΣΕΦ έμελε να είναι το 89-74.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μαλαμάς-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 64-54, 89-74
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14(2), Σταμάτη 7(2), Αγιούσο 10(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα, Σουκ 15, Βαμβακάς.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Κωτούλα, Παυλοπούλου 14(2), Πότερ 24(2), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9(1), Κάρτερ 6(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2.