Αβενίδα-Τζιρόνα 74-65: Στο Final 4 του EuroLeague Women η ομάδα της Φασούλα

Η Αβενίδα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Τζιρόνα με 74-65, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των αγώνων και να πάρει την πρόκριση για το Final 4 του EuroLeague Women.

Η Αβενίδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και είχε τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-9). Αν και η Τζιρόνα ισοφάρισε στο 14' λεπτό (17-17), οι γηπεδούχες είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-29).

Η Αβενίδα διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Τζιρόνα με 74-65, με αποτέλεσμα να πάει την σειρά στο 2-1 και να πάρει την πρόκριση για το Final 4 του EuroLeague Women.

Από την Αβενίδα διακρίθηκαν οι Κόπερ (14ρ. και δύο ασίστ) και Σαμούελσον (4ρ.) με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα, με την Μαριέλλα Φασούλα να έχει τέσσερις πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 17:49 λεπτά. Από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Έλντεμπρινγκ και Ρέισινγκερόβα με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-9, 33-29, 50-45, 74-65