Εσπερίδες – Χανιά 80-68: Παραμένουν ψηλά με ξέσπασμα στην 4η περίοδο

Την παραμονή τους στα… ψηλά πατώματα της βαθμολογίας, εξασφάλισαν για ακόμα μία εβδομάδα οι Εσπερίδες, που χάρη σε ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησαν των Χανίων με 80-68, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 8-5, έναντι 5-6 της ομάδας της Κρήτης.

Η ομάδα των Χανίων είχε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης (37-41), όμως στο β’ μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Οι Εσπερίδες πήραν ένα μικρό προβάδισμα, στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-54) και χάρη σε ένα 14-6 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με 10 πόντους (70-60), φτάνοντας στην νίκη με 80-68, σε ένα παιχνίδι στο οποίο καταλογίστηκαν συνολικά 59 φάουλ, που οδήγησαν στις αποβολές τν Πότερ, Βιντσιλαίου, Κασάπογλου και Μπάραχμαν από τις Εσπερίδες και Σαλιάι, Τσιχλάκη, Ντέλις και Χάρις για τον ΟΑ Χανίων!

Πότερ και Μπάραχμαν ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Εσπερίδων, με την πρώτη να έχει 17 πόντους, εννέα ριμπάουντ και επτά ασίστ και την δεύτερη 16 πόντους, ενώ Ζούμπατς και Βιντσιλαίου είχαν από 11 πόντους.

Για τα Χανιά, η Ντέλιτς είχε 28 πόντους και η Πούλινς 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Νάστος-Ρίζος
Δεκάλεπτα: 16-20, 37-41, 56-54, 80-68
Εσπερίδες Καλ. (Νανάκος): Καμμένου 3(1), Γασπαράτου 9(1), Πότερ 17, Μπενέκη 4, Ζούμπατς 11(3), Βιντσιλαίου 22, Κασάπογλου 9(2), Μπάραμαν 16(2), Σταμούλου.
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6, Αργυροπούλου, Σαλάι 3(1), Πούλινς 19, Παπαδάκη 1, Τσιχλάκη 5(1), Οικονομάκη 2, Ντέλιτς 28(1), Χάρις 4.