Ολυμπιακός – Νίκη Λ. 81-67: 7Χ7 για τις «ερυθρόλευκες»

Για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, ο…μισός Ολυμπιακός τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στην Νίκη Λευκάδας. Ένα επιμέρους 18-5 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, για τις «ερυθρόλευκες», έβαλε τα πράγματα στην… θέση τους, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί της Νίκης με 81-67, πετυχαίνοντας το 7Χ7, κερδίζοντας και την Άννα Σπυριδοπούλου, που με πόντους, έδειξε πως επέστρεψε για τα καλά.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο παιχνίδι με πολλές απουσίες   (Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή, Πλουφ, Χάμπλιν, Τόλφρι), κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Λευκάδας, παραμένοντας κοντά στο σκορ (20-18 στο 10’, 39-38 στο 18’), με την Νικολοπούλου, πάντως, να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους στο φινάλε, για το 45-39 της ανάπαυλας.

Η Τζανετάτου με γκολ – φάουλ στο 24’, έφερε την Νίκη σε απόσταση βολής (47-45), όμως εκεί ακολούθησε ένα 8-0 για τον Ολυμπιακό, που έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45). Διέλα, Σπυριδοπούλου και Σύρρα… εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (67-52), με το παιχνίδι να… παίρνει τον δρόμο του, την ομάδα του Πειραιά να διατηρεί με άνεση το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 81-67.

Το μεγάλο κέρδος της αναμέτρησης δεν ήταν άλλη από την Άννα Σπυριδοπούλου, που με 18 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, έδειξε πως άφησε οριστικά πίσω της, τον σοβαρό τραυματισμό που πέρασε, στο φινάλε της περσινής σεζόν. 19 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε η Βίτολα, 16 πόντους και επτά ασίστ ήταν ο απολογισμός της Νικολοπούλου, ενώ 10 πόντους είχε η Σύρρα.

Για την Νίκη, που άντεξε για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε η Κόφι, 13 πόντους και 11 ριμπάουντ η ΜακΜπράιντ, 14 η Ο’Ντουάιερ και 12 η Τζανετάτου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1), Σπυριδοπούλου 18(2), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16, Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 15, Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιν13(3), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1), Οντουάιρ 14(2).