Φαμίλα Σκίο-Βενέτσια 67-64: Η ομάδα του Δικαιουλάκου κατέκτησε το Ιταλικό Σούπερ Καπ

Η Φαμίλα Σκιο υπό τις οδηγίες του Έλληνα κόουτς Τζώρτζη Δικαιουλάκου φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος, ανατρέποντας τα δεδομένα και νίκησε την Βενέτσια με 67-64, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Ιταλικό Σούπερ Καπ Γυναικών.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, ενώ η Βενέτσια ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Η ομάδα από την Βενετία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Η Φαμίλα Σκιο ήταν πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με το σκορ να μένει χαμηλά (επί μέρους σκορ 11-6) και τους γηπεδούχους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-47). Η Φαμίλα Σκιο ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 20-11 προσπέρασε ξανά μπροστά και νίκησε την Βενέτσια με 67-64, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Ιταλικό Σούπερ Καπ Γυναικών της φετινής σεζόν.

Από την Φαμίλα Σκιο ξεχώρισαν οι Αντρέ και Σοτάνα με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Άντερσον και Παν με 16 και 13 πόντους, με την Πετρονίτε, η οποία ήταν παίκτρια στην ομάδα του Αθηναϊκού που προπονούσε ο κόουτς Δικαιουλάκος το 2010 όταν κατέκτησε τον τίτλο στο Eurocup Women, να σκοράρει δώδεκα πόντους.

MVP του τελικού αναδείχθηκε η Λετονή Λάκσα με 11 πόντους και έξι ριμπάουντ σε 32:51 λεπτά, από την νικήτρια Φαμίλα Σκιο.

Δεκάλεπτα: 21-19, 36-47, 47-53, 67-64