Παναθλητικός-Πρωτέας Β. 60-40: Αργυρό μετάλλιο για την ομάδα των Συκεών

Ο Παναθλητικός Συκεών "έχτισε" προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, επικράτησε Πρωτέα Βούλας με 60-40, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει την δεύτερη  θέση και το αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθλητικό να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-9), ενώ διεύρυνε το προβάδισμα του με ένα επί μέρους σκορ 15-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγείται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-17).

H oμάδα των Συκεών πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 20-10, πήρε προβάδισμα με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-27). Αν και ο Πρωτέας Βούλας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, ο Παναθλητικός Συκεών διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 60-40, με αποτέλεσμα να πάρει την δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων.

Από τον Παναθλητικό ξεχώρισαν η Σταματάκη (13ρ.) και η Βασιλείου (11ρ.) με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πρωτέα Βούλας διακρίθηκαν η Γρηγοροπούλου (15ρ.) και Ξενιτοπούλου με 16 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-9, 29-17, 49-27, 60-40