Ηλιούπολη – Πιερικός 57-58: Νίκησε και ελπίζει για μετάλλιο

Ένα σερί 6-0 του Πιερικού στα τελευταία δύο λεπτά, ήταν αυτό που του χάρισε την νίκη με 58-57 επί της Ηλιούπολης, διατηρώντας τις ελπίδες της ομάδας της Κατερίνης για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της πρωταθλήτριας Νεανίδων.

Η Ηλιούπολη ήταν αυτή που είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, το οποίο έκλεισε με προβάδισμα 12 πόντων (37-25). Η αντεπίθεση του Πιερικού ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει στο καλάθι στο 30’ (46-44) και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους στο 38’ (57-52), έτρεξε ένα 6-0 στο φινάλε και με την βολή της Μάντζου στα 22’’, έφτασε στην νίκη με 58-57 και πλέον περιμένει νίκη του Παναθλητικού επί του Πρωτέα, για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Η διεθνής με την Εθνική Κορασίδων, Δόμνα Μάντζου ήταν η κορυφαία από πλευράς Πιερικού, τελειώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, με την Ζαρκανέλα να έχει εννέα πόντους και 15 ριμπάουντ και την Κιολέογλου εννέα πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την Ηλιούπολη, η Διαμαντοπούλου σημείωσε 14 πόντους και οι Δαμουλάκη και Καλλεράντε από 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 37-25, 46-44, 57-58