Πρωτέας Βούλας-Πελασγός 60-45: Επιστροφή στις νίκες με κορυφαίες Γρηγοροπούλου και Γκουζέλου

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε του Πελασγού με 60-45, στην τέταρτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Ο Πρωτέας Βούλας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-7). Η Αθηναική ομάδα διατήρησε και διεύρυνε την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγείται με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-19).

Αν και ο Πελασγός μείωσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Πρωτέας Βούλας κράτησε το προβάδισμα του και ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-34). Παρότι ο Πελασγός έκανε ένα επί μέρους σκορ 11-5 στην τέταρτη περίοδο, ο Πρωτέας Βούλας διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 60-45.

Από τον Πρωτέα Βούλας ξεχώρισαν οι Γρηγοροπούλου (19ρ.) και Γκουζέλου με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πελασγό διακρίθηκαν η Δουκούρη (13ρ.) και Παπαδοπούλου με 28 και εφτά πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-7, 35-19, 55-34, 60-45