Πιερικός-Παναθλητικός Συκεών 54-62: Η ομάδα τον Συκεών έστεψε πρωταθλήτρια την Ηλιούπολη

Ο Παναθλητικός Συκεών άντεξε στην πίεση του Πιερικού και επικράτησε της ομάδας από την Κατερίνη με 62-54, στην τέταρτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθλητικό να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Η ομάδα από τις Συκές πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 22-6 και κατάφερε να προηγηθεί με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-20).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με τον Πιερικό να πιέζει, αλλά τον Παναθλητικό να έχει προβάδισμα με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αν και η ομάδα της Πιερίας πίεσε με ένα επί μέρους σκορ 21-10 στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθλητικός διατήρησε την πρωτοπορία του και νίκησε με 62-54.

Από τον Παναθλητικό ξεχώρισαν οι Μπαξεβάνου και Βασιλείου (15ρ.) με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πιερικό διακρίθηκαν οι Μάντζου και Κιολέογλου με 19 και 16 πόντους.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Σταματάκη και Βασιλείου από τον Παναθλητικό αλλά και η Μάντζου από τον Πιερικό ήταν βασικά της Εθνικής Κορασίδων που είδαμε στο challenger U16 που εγινε πριν λίγο καιρό στην Φινλανδία.

Δεκάλεπτα: 14-16, 20-38, 33-52, 54-62