Ηλιούπολη-Πρωτέας Βούλας 76-41: Με υπογραφή των Αλεξία και Δαμουλάκη

Η Ηλιούπολη διατήρησε το προβάδισμα που απέκτησε από τα πρώτα λεπτά και νίκησε τον Πρωτέα Βούλας με 76-41, στην τρίτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Η Ηλιούπολη ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-8). Η ομάδα της Νότιας Αττικής πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 38-15 και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-15).

Η Ηλιούπολη ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 28-12 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 39 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-27). Αν και ο Πρωτέας Βούλας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η Ηλιούπολη διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 76-41.

Από την Ηλιούπολη ξεχώρισαν η Αλεξία (11ρ.) και Δαμουλάκη με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πρωτέα Βούλας διακρίθηκαν οι Ξενιτοπούλου και Γρηγοροπούλου (17ρ.) με 12 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-15, 66-27, 76-41