Παναθλητικός - ΟΑ Χανίων 59-52: Πρώτη νίκη με εξαιρετικές τις Βασιλείου και Μπαξεβάνου

Ο Παναθλητικός επικράτησε με του ΟΑ Χανίων στην δεύτερη αγωνιστική και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων.

Ο ΟΑ Χανίων ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (12-19, 10'). Ο Παναθλητικός έβγαλε γρήγορα αντίδραση στη συνέχεια και με επιμέρους 22-7 στη δεύτερη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ (34-26, 20'). Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα των Συκεών υπερασπίστηκε το προβάδισμά της (50-36, 30') και έμεινε σε θέση οδηγού. Ο ΟΑ Χανίων δεν τα παράτησε και στο τελευταίο μέρος πλησίασε τις αντιπάλους του, μειώνοντας μέχρι και στους 6 πόντους (53-47, 37'). Παρά την πίεση ο Παναθλητικός διαχειρίστηκε με ψυχραιμία την κατάσταση, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 59-52.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Βασιλείου με 23 πόντους, ενώ η Μπαξεβάνου πέτυχε 21 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων η Δασκουλίδου μέτρησε 21 πόντους και η Παπαδάκη τελείωσε το ματς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-26, 50-36, 59-52.