Πρωτέας Β. – Πιερικός 72-69: Θρίλερ με νικήτρια την ομάδα της Βούλας

Ο Πρωτέας ήταν ο νικητής του… θρίλερ της δεύτερης αγωνιστικής, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, με την ομάδα της Βούλας να επικρατεί με 72-69 στην παράταση του Πιερικού - Αρχέλαου και ενώ η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες,  στους 61 πόντους.

Ο Πιερικός - Αρχέλαος  είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με την ομάδα της Κατερίνης να αποκτά προβάδισμα επτά πόντων στο 10’ (13-20), το οποίο διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Πρωτέα, με την ομάδα της να επιστρέφει, να περνά μπροστά με 48-46, προτού η Δημουλιου με τρίποντο, γράψει το 48-49. Το… θρίλερ συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Γρηγοροπούλου με τρίποντο στο 37’, έγραψε το 61-59 για τον Πρωτέα, όμως η Παπαζιώγα, με δίποντο στα 8’’, έστειλε το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 61-61.  Εκεί, δύο τρίποντα των Ξενιτοπούλου και Σημιτσίδελη, έφεραν τον Πρωτέα στο +4 (67-63). Η Γρηγοροπούλου με 1/2 βολές έγραψε το 70-67 στα 58’’, η Μάντζου με δύο βολές έφερε το ματς στον πόντο (70-69) στα 32’’. Ακόμα δύο βολές της Γρηγοροπούλου έγραψαν το 72-69, με τον Πιερικό - Αρχέλαο να έχει την ευκαιρία να στείλει και πάλι το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο της Μάντζου βρήκε σίδερο, με το τελικό 72-69 να φέρνει την πρώτη νίκη για τον Πρωτέα.

Η Σιμητσίδελλη με 19 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της Βούλας, με την Γρηγοροπούλου να κάνει ακόμα ένα εντυπωσιακό double – double, με 14 πόντους και 22 ριμπάουντ, ενώ Ξενιτοπούλου και Φρέρη – Παναγιωτίδου, είχαν από 11 πόντους.

Για τον Πιερικό - Αρχέλαο, που υπέστη την πρώτη του ήττα στην διοργάνωση, η Μάντζου είχε 24 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με την Κιολέογλου να προσθέτει 17 πόντους και την Δημουλιου να έχει 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-37, 48-49, 61-61 (κ.δ), 72-69 (παρ)