Ηλιούπολη-Παναθλητικός Συκεών 67-46: Με υπογραφή των Δαμουλάκη και Πρίφτη

H κάτοχος του τίτλου, Ηλιούπολη παίρνοντας το προβάδισμα από την πρώτη περιόδο, κατάφερε να νικήσει τον Παναθλητικό Συκεών με 67-46 στην πρεμιέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

H Ηλιούπολη ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο 5', με τον Παναθλητικό Συκεών να πιέζει, αλλά το σύλλογο της Νότιας Αττικής να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-9). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεκάλεπτο, με την Ηλιούπολη να διατηρεί την πρωτοπορία και να προηγείται με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-23).

Ο Παναθλητικός Συκεών ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 8-1, καταφέρνοντας να μειώσει στους τρεις πόντους (37-34, 24'), με την Ηλιούπολη να τρέχει ένα δικό της επί μέρους σκορ 12-2 και να έχει προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-36). Η ομάδα της Νότιας Αττικής πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 16-10 και διατήρησε την πρωτοπορία της, με αποτέλεσμα να νικήσει τον Παναθλητικό Συκεών με 67-46.

Από την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι διεθνείς με την Εθνική Νεανίδων, Δαμουλάκη και  Πρίφτη (12ρ.) με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα, με την πρώτη να έχει ήδη μεταγραφεί στην Ελευθερία Μοσχάτου.  Από τον Παναθλητικό Συκεών ξεχώρισε η επίσης διεθνής Μπαξεβάνου με 19 πόντους, με τις Αντωνίου, Σταματάκη και Βασιλείου να έχουν από εφτά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-9, 36-23, 51-36, 67-46