Παναθηναϊκός - Απόλλων Πτ. 59-65: Η Διπλάρη έκανε την διαφορά, εκτός μεταλλίων οι πράσινες

Σε ένα ματς που χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής, η ομάδα του Απόλλωνα Πτολεμαϊδας επικράτησε με 65-59 του Παναθηναϊκού και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων. Αντίστοιχα, οι πράσινες που γνώρισαν ακόμη μία ήττα, έμειναν εκτός μεταλλίων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν σε θέση οδηγού (18-9, 10'). Οι πράσινες έδειχαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πριν το τέλος του πρώτου μισού ήταν ακόμη μπροστά στο σκορ (28-22, 20'). Έκτοτε ο Απόλλων Πτολεμαϊδας ανέβασε την απόδοσή του και με επιμέρους 6-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει τα ηνία (34-35, 30'). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εικόνα του ματς, το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ήταν... θρίλερ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε και έτσι χρειάστηκε να παιχτεί ακόμη ένα πεντάλεπτο, ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές της Ζιάκα, η οποία διαμόρφωσε το 50-50 της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση η ομάδα της Πτολεμαϊδας είχε τα ψυχικά αποθέματα και με επιμέρους 9-15 έφτασε στη νίκη με 65-59.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Διπλάρη με 24 πόντους, ενώ η Χωλοπούλου σημείωσε 16 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων διακρίθηκαν οι Φελούρη και Φραγκούλη με 15 πόντους έκαστος.

Tα δεκάλεπτα: 18-9, 28-22, 34-35, 50-50 (κ.α.), 59-65 (παρ.).