Απόλλων Πτ.-Ο.Φ.Η. 48-68: Με την υπογραφή της Διαμαντάκη

Ο ΟΦΗ κατάφερε να νικήσει τον Απόλλωνα Πτολεμαίδας με 68-48 στην τρίτη μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά και εναλλάσονταν στο σκορ, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-14). Η Κρητική ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με έξι σερί πόντους (20-14, 11') και διατήρησε αυτήν την διαφορά πάρά την πίεση των παικτριών του Απόλλωνα Πτολεμαίδας, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (30-24).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΟΦΗ αύξησε την διαφορά του με ένα επί μέρους σκορ 10-5, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα με έντεκα πόντους (40-29, 24'). Αν και η ομάδα από την Δυτική Μακεδονία μείωσε, οι ασπρόμαυρες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Κρητικές συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και με ένα επί μέρους 18-5 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν με 68-48.

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισαν οι Διαμαντάκη και Τζανέτη με 28 και 17 πόντους, ενώ η Μηλιάρα είχε εφτά πόντους και 18 ριμπάουντ. Από τον Απόλλωνα Πτολεμαίδας διακρίθηκαν οι Χωλοπούλου και Δίπλαρη με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 24-30, 43-50, 48-68