ΟΦΗ-Άμιλλα 58-62: Πρώτη νίκη με καταιγιστική Παναγιωτοπούλου

Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 4-16) και με μία Παναγιωτοπούλου να κάνει... οργια, η Άμιλλα 2000 επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 62-58, κάνοντας… σεφτέ στις νίκες, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο του μισό, το οποίο βρήκε την ομάδα της Κρήτης μπροστά με δύο πόντους (38-36). Στην τρίτη περίοδο, όμως, η άμυνα της Άμιλλας 2000… έσφιξε σαν μέγγενη, με την ομάδα της Τρίπολη να δέχεται μόλις 4 πόντους, να πετυχαίνει 16, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (42-52). Ο ΟΦΗ… ροκάνισε σιγά – σιγά την διαφορά στα μισά (54-59), η Διαμαντάκη με τρίποντο στα 83’’ έφερε το ματς στο καλάθι (57-59), όμως το καλάθι της MVP Παναγιωτοπούλου στα 46’’ για το 57-61… κλείδωσε την νίκη για την ομάδα της. Έτσι, το τελικό 58-62 φέρνει την ομάδα της Τρίπολης στο 1-1, ρεκόρ το οποίο, πλέον, έχει και ο ΟΦΗ.

Απίστευτη εμφάνιση από την Παναγιωτοπούλου, που είχε 32 πόντους, 17 ριμπάουντ και έξι ασίστ, με την Σιάμπου να… αγγίζει το triple double, με 11 πόντους, 19 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και την Μίχαλου να έχει 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Για τον ΟΦΗ, double – double σημείωσε η Μηλιάρα, με 22 πόντους κι 17 ριμπάουντ, με τις Διαμαντάκη και Αλιφραγκή να προσθέτουν 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 42-52, 58-62