Γαλλία-Σερβία 54-63: Πανάξια πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Εθνική Σερβίας νίκησε την Εθνική Γαλλίας στον τελικό με 63-54 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket Women 2021.

Παρότι η Γαλλία ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με δύο πόντους (7-5), η Σερβία βρήκε απαντήσεις και παίζοντας πιο αποτελεσματικά κατάφερε να είναι με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-11). Αν και οι Γαλλίδες ισοφάρισαν στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (18-18), οι Σέρβες έκαναν ένα 13-0 και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τελος του ημιχρόνου (31-26).

Η Σερβία διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο μέρος και παρά την πίεση της Γαλλίας, διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να νικήσει με 63-54 και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket Women 2021.

Από την Σερβία ξεχώρισαν οι Άντερσον και Μπρουκς με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ η Βάσιτς ήταν η MVP του αγώνα με δώδεκα πόντους, οχτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 24:17 λεπτά. Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Βουκοσάβλιεβιτς και Γιοχάνες με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-14, 26-31, 40-48, 54-63