Στα προημιτελικά του Eurobasket Women η Ρωσία και η Ισπανία (pics)

Η Ισπανία και η Ρωσία πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Eurobasket Women 2021, νικώντας το Μαυροβούνιο και την Σλοβενία αντίστοιχα.

Ρωσία-Σλοβενία: 93-75

Η Ρωσία ξέφυγε στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-29).  Παρά την πίεση από την Σλοβενία, οι παίκτριες από την χώρα της Ανατολικής Ευρώπης διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας με 93-75. Η Ρωσία πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Εθνική ομάδα του Βελγίου.

Από την Ρωσία ξεχώρισαν οι Κομόροβα και Μουσίνα (14ρ.) με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Έβανς και Λίσεκ με 21 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-13, 49-29, 74-54, 93-75

Ισπανία-Μαυροβούνιο: 78-51

Η Ισπανία "πλήρωσε¨την ήττα από την Λευκορωσία στους ομίλους, αφού έπαιξε επιπλέον ένα νοκ άουτ ματς. Οι γηπεδούχες αντιμετώπισαν τις παίκτριες από την αντίστοιχη ομάδα του Μαυροβουνίου και προηγήθηκαν στο ημίνχρονο με 18 πόντους (45-27).

Οι Ισπανίδες πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, κατάφερε να προηγηθεί με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-41). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ισπανία να νικάει το Μαυροβούνιο με 78-51 και να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει την Εθνική ομάδα της Σερβίας.

Από την Ισπανία ξεχώρισαν οι Κόντε και Εντούρ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μαυροβούνιο διακρίθηκαν οι Ντούμπλιεβιτς, Γκάτλινγκ και Γιοβάνοβιτς με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-18, 45-27, 66-41, 78-51