Σερβία-Ιταλία 86-81: Έδειξαν τα δόντια τους και πήραν την νίκη στην παράταση

Η Εθνική Γυναικών Σερβίας ξεκίνησε...με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον β' όμιλο του Eurobasket Women 2021, ενώ την Παρασκευή (18/6) θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ελλάδας για την δεύτερη αγωνιστική.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ιταλία να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).  Αν και η Εθνική Σερβίας προσπέρασε δύο φορές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η σκουάντρα ατζούρα κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Οι Ιταλίδες δεν έμειναν πίσω σε καμία φάση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι Σέρβες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος και να στείλουν το ματς στην παράταση (74-74). Οι παίκτριες από την βαλκανική χώρα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Ιταλία με 86-81, ξεκινώντας με το δεξί στον β' όμιλο του Eurobasket Women 2021.

Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Βάσιτς (13ρ.) και Άντερσον με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκε η Ζανταλασίνι με 18 πόντους, με τις Μπεστάνιο και Κατανγκέλο να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 37-39, 52-57, 74-74 (τέλος της κανονικής περιόδου), 86-81 (τέλος της παράτασης)