WNBA: Σπουδαία διπλά για Μύστικς, Σαν και Ντριμ

Πρώτη ήττα για Κονέκτικατ Σαν, οπού ηττήθηκαν εκτός έδρας από τις Σιάτλ Στόρμ, σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ατλάντα Ντριμ και Γουάσινγκτον Μύστικς.

Σιάτλ Στόρμ-Κονέκτικατ Σαν: 90-87

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις Στορμ να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα από την Σιάτλ να κάνει έντεκα σερί πόντους και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Οι γηπεδούχες διατήρησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τις Σανς να μειώνουν, αλλά τις Στορμ να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Οι Σαν πέρασαν μπροστά για ένα πόντο (64-63) και πίεζαν την ομάδα με την Σιάτλ, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (79-79). Οι Στορμ χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο και νίκησαν εντός έδρας τις Σαν με 90-87.

Από τις Στορμ ξεχώρισαν οι Μπέρντ και Λόιντ με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σαν διακρίθηκαν οι Τζόουνς και Τζόουνς με 28 (13ρ.) και 19 πόντους.

Περίοδοι: 27-23, 46-40, 63-59, 79-79 (τέλος της κανονικής περιόδου), 90-87 (τέλος της παράτασης)

Τα highlights:

Σικάγο Σκαι-Ατλάντα Ντριμ: 83-90

Δυναμικό ξεκίνημα για τις Ντριμ, οπού προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Οι φιλοξενούμενες διεύρυναν το προβάδισμα τους και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Παρά την πίεση των Σκαι, οι Ντριμ διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 90-83.

Από τις Ντριμ διακρίθηκαν οι Χάγιες και Γουίλιαμς με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σκαι ξεχώρισαν οι Κόπερ και Ντεσίλντς με 21 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 15-21, 33-43, 56-64, 83-90

Ιντιάνα Φέβερ-Γουάσινγκτον Μίστικς: 69-85

Οι Μίστικς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Παρά την πίεση των Φέβερ, οι Μίστικς ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 29-20, κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-35).

Αν και οι γηπεδούχες μείωσαν στους εφτά πόντους (58-51), η ομάδα από το Γουάσινγκτον πήραν προβάδισμα με  13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-56). Οι Μίστικς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας τις Φέβερ με 85-69.

Από τις Μίστικς διακρίθηκαν οι Τσάρλς και Άτκινς με 30 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Φέβερ ξεχώρισε ο Μίτσελ με έντεκα πόντους, ενώ οι Μπρέλαντ και Ρόμπινσον με δέκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 15-20, 35-49,56-69, 69-85

Οι Φοίνιξ Μέρκιουρι θα αγωνιστούν χωρίς την σούπερσταρ γκαρντ Ντιάνα Ταουράσι για τουλάχιστον τέσσερις εβδομάδες λόγω κατάγματος στο στέρνο της.