Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 66-74: Πρωταθλητής μέσα στον Πειραιά

Την επιστροφή του στον θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας, μετά το 2013, πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι, παρά την απουσία της Λεουτσάνκα, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού (13), απόρροια του άγχους που… έπνιξε τις «ερυθρόλευκες»,  με αποτέλεσμα την νίκη με 74-66 και την κατάκτηση του τίτλου με 3-2.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον τελευταίο τελικό του ΣΕΦ, καθώς προηγήθηκε με 14-6 στο 5’, χάρη σε τρίποντο της Σταμολάμπρου. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με τις Ριντ και Μόργκαν, έτρεξε ένα 0-8, φέρνοντας το ματς στα ίσα (14-14 στο 7’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το τριφύλλι μπροστά με 17-16.

Το τρίποντο της Κωτούλα έφερε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +3 (17-20 στο 13’), ενώ ακόμα δύο τρίποντα, αυτή τη φορά από την Χατζηνικολάου, έφερε το +9 για το τριφύλλι (19-28). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι της  Φοντέιν… ροκάνισαν την διαφορά στους 5 πόντους (23-28), με τον Παναθηναϊκό, πάντως, να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα (28-32), μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Σταμολάμπρου και Φοντέιν έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, φέρνοντας και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 34-32. Συνεχόμενος βομβαρδισμός τριπόντων και από τις δύο πλευρές, έφερε το σκορ  ισόπαλο στους 40 πόντους στο 25. Η Καλαμπάκου με σουτ από την κορυφή τη ρακέτας έγραψε το 44-46,  η Σταμολάμπρου με τρίποντο έγραψε το 47-46, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 51-47.

Το καλάθι της Ριντ, με την έναρξη του κρίσιμου τελευταίου δεκαλέπτου, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +6 (47-53).  Ο Ολυμπιακός έψαχνε μια αντεπίθεση για να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η Ριντ έμοιαζε ασταμάτητη (50-57 στο 33’).  Συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια της Λύμυρα, έφεραν τον Παναθηναϊκό με ένα πολύτιμο +7 (54-61), κάτι λιγότερο από 5’ πριν το φινάλε του αγώνα. Το τρίποντο της Λύμουρα για το 56-65 ήταν μαχαιριά στις ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή, με το γκολ – φάουλ της Μόργκαν για το 58-68 να βάζει τέλος στο παιχνίδι. Έτσι, παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης του Ολυμπιακού (64-70 στα 47’’), ο Παναθηναϊκός στάθηκε ψύχραιμος και έφτασε στην νίκη με 74-66 και παράλληλα στην κατάκτηση του τίτλου με συνολικό σκορ 3-2.

Ασταμάτητη η Ριντ, τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, με την Λύμουρα να βάζει την σφραγίδα της στο φινάλε, αγγίζοντας το triple double,  με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Για τον Ολυμπιακό, η Σταμολάμπρου είχε 26 πόντους με έξι τρίποντα, με την Φοντέιν να έχει 18 πόντους και 13 ριμπάουντ και την Κόστοβιτς 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74