Με triple double της Ιονέσκου οι Λιμπερτί έκαναν το 3/3

Με οδηγό την Σαμπρίνα Ιονέσκου, η Νιου Γιορκ Λίμπερτι επικράτησε της Μινεσότα Λίνγξ και έκανε το 3/3, παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Νιου Γιορκ Λίμπερτι-Μινεσότα Λίνγξ: 86-75

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Λίμπερτι να έχει προβάδισμα στην αρχή, αλλά την Λίνγξ να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43). Η ομάδα από την Νέα Υόρκη ξέφυγε στην τρίτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 19-10 και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-55). Η Λίμπερτι διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε των Λίνγξ με 86-75.

Από την Λίμπερτι ξεχώρισαν οι Ιονέσκου (10ρ. και 12α.) και Λάνει με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λίνγξ διακρίθηκαν οι Φόουλες και ΜακΜπράιντ με 26 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 23-21, 43-45, 62-55, 86-75

Γουάσινγκτον Μίστικς-Φοίνιξ Μέρκιουρι: 70-91

Επιστροφή στις νίκες για τις παίκτριες της Μέρκιουρι, οπού επικράτησαν εκτός έδρας των Μύστικς με 91-70 και ανέβηκαν στο 2-1 της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ η ομάδα από την Γουάσινγκτον έπεσε στο 0-2 και την πέμπτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια. Οι Μέρκιυρι δημιούργησαν ένα προβάδισμα δώδεκα πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-57) και με ένα επί μέρους σκορ 22-13 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να επικρατήσουν των Μύστικς εκτός έδρας με 91-70.

Από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Ταουράσι και Γκρίνερ (10ρ.) με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μύστικς διακρίθηκαν οι Τσάρλς (12ρ.) και Κλάουντ με 22 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 18-21, 37-44, 57-69, 70-91

Σιάτλ Στορμ-Λας Βέγκας Έισις: 80-96

Με δύο μεγάλα επί μέρους σερί στην πρώτη και στην τέταρτη περίοδο, οι Λας Βέγκας Έισις επικράτησαν των Σιάτλ Στορμ εκτός έδρας με 96-80. Η ομάδα από την Καλιφόρνια ανέβηκε στο 1-1 και την τρίτη θέση, ενώ η ομάδα από το Σιάτλ με ίδιο ρεκόρ (1-1) βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Από τις Έισις διακρίθηκαν οι Γιάνγκ (10ρ.) και Καμπάτζ με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Στόρμ ξεχώρισαν οι Στιούαρτ (11ρ.) και Λοίντ με 26 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 14-31, 31-45, 62-66, 80-96