Πρώτη ήττα η Σπανού στους τελικούς Πολωνίας

Ο Μιχάλης Κυριακάκης γράφει για την Αρτέμιδα Σπανού και τις δύο ακόμα ευκαιρίες που έχει, για να στεφθεί πρωταθλήτρια Πολωνίας με την Γκτίνια.

Αναλυτικά:

Πρώτη ήττα για την Γκτίνια την φετινή σεζόν στον τρίτο τελικό τού Πολωνικού πρωταθλήματος.

Η Άρτεμις Σπανού και η ομάδα της έχασαν  75-59 στο Πολκοβίτσε από την γηπεδούχο ομάδα έγινε το 2-1 στην σειρά και έτσι θα έχει άλλες δύο ευκαιρίες για να πάρει την νίκη που θέλει για να κατακτήσει τον τίτλο και το νταμπλ.

FB IMG 1618406264809

Η Γκτίνια έδειξε ότι θα τα κατάφερνε να πετύχει το αήττητο πρωτάθλημα καθώς έκανε σπουδαίο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 26-15.

Η Πολκοβίτσε με σπουδαία δεύτερη περίοδο με εξαιρετικές τις Αμερικανίδες Ελενμπρικ και Χάμπτον   έκανε ένα επί μέρους 31-11...και δεν σταμάτησε μέχρι το τέλος.

FB IMG 1618406182775

Η Άρτεμις σε ένα γήπεδο πού γνωρίζει πολύ καλά, καθώς έχει αγωνιστεί στην Πολκοβίτσε παλιότερα όσο και πέρυσι, είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 23 λεπτά .

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη (15/4) στις 20.00, σε περίπτωση νίκης της Πολκοβίτσε ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα στην Γκτίνια.