AEK-ΠΑΟΚ 80-69: Δια χειρός Μορέιρα

Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (36-34), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους 24-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε την νίκη στον φιλικό αγώνα  που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ με ένα σερί  (11-4, 4') πάτησε το γκάζι, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-15). Παρότι οι  Λάνγκφορντ και Ζήσης μαζί με τον Ράις έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, η ομάδα από την Θεσσαλονίκη διατήρησε το προβάδισμα της και παρέμεινε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (36-34). Αν και η τρίτη περίοδος έληξε ισόπαλη (56-56), στην τέταρτη η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο, αφού με ένα επί μέρους 24-13 ξέφυγε στο σκορ και τελικώς πήρε την νίκη με 80-69.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μορέιρα με 22 και Ράις με 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Λοβ και Μπιτς με 12 και 11 πόντους.

Η Ένωση αγωνίστηκε χωρίς τους Λοτζέσκι, Σλότερ και Γιάνκοβιτς , ενώ από τον δικέφαλο του Βορρά έμειναν εκτός οι  Κακλαμανάκης, Χέρντον και Παπασάβογλου.

Δεκάλεπτα: 13-15. 34-36, 56-56, 80-69

ΑΕΚ: Μορέιρα 22, Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ: Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.