Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-69: Θρίλερ στο ΣΕΦ και «κόκκινο» προβάδισμα τίτλου

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο πρώτος τελικός της Α1 Γυναικών, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το πλεονέκτημα της έδρας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 72-69, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται, για την διατήρηση των κεκτημένων. "Κρύο" αίμα η Τόμπιν με χέρι - αλφάδι από τις βολές στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Εξαιρετικά νευρικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό, καθώς χρειάστηκαν σχεδόν 5’ για να έρθουν οι πρώτοι πόντοι, δια χειρός Χριστινάκη. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με όπλο του το τρίποντο, προηγήθηκε με 13-8, όμως Τόμπιν και Γουίλιαμς, με ένα δικό τους 5-0 ισοφάρισαν σε 13-13. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 15-13, χάρη σε 2/2 βολές της Τσβίτκοβιτς.

Το τρίποντο της Βίτολα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, έφερε το ματς στον πόντο (16-17), με τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά με ένα σερί 7-0 για το 16-24, αναγκάζοντας τον Νίκλα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα δικό του 6-0 για το 22-24, με την Καπογιάννη να είναι αυτή, που προχώρησε γρήγορα σε τάιμ άουτ, για να ανακόψει την φόρα των «ερυθρόλευκων». Το γκολ – φάουλ της Τζόουνς για το 26-30, διατήρησε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, όμως τέσσερις πόντοι της Βίτολα έφεραν την ισοφάριση (30-30). Μάλιστα, η βολή της Νικολοπούλου για το 31-30, έβαλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τις Σταμολάμπρου και Αλέιν, έγραψε το 31-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 5-0 για το 36-34 το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το γκολ – φάουλ της Τόμπιν έφερε τις γηπεδούχες για πρώτη φορά στο +5 (41-36), ενώ η Σύρρα απάντησε με τρίποντο στο τρίποντο της Σταμολάμπρου (44-39). Η Παυλοπούλου με τρίποντο έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (46-43), όμως Σπυριδοπούλου και Βίτολα έφεραν για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +9 (52-43),  με τις «ερυθρόλευκες» να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων (54-46).

Αλέιν και Τζόουνς… ροκάνισαν την διαφορά στους πέντε πόντους (54-49), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Νίκλα να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Η Γουίλιαμς πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 56-49, όμως ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ και γκολ – φάουλ της Αλέιν, έφερε το σκορ στο 56-52. Ακόμα ένα καλάθι της Τζόουνς έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (56-54), με την Αμερικανίδα να το… παίρνει πάνω της και με συνεχόμενους πόντους να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 61-60. Συνεχόμενα λάθη των παικτριών του Ολυμπιακού και ένα τρίποντο της Σωτηρίου στο τέλος της επίθεσης, έφεραν τις «πράσινες» στο +4 (60-64). 2/2 βολές της Τόμπιν έφεραν το 62-64, όμως η Αλέιν πήρε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και φάουλ. Η Αμερικανίδα έχασε και τις δύο βολές, με την Τσβίτκοβιτς να κάνει φάουλ στην Τόμπιν, η οποία με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 64-64. Μετά από λάθος της Τζόουνς, η Χριστινάκη πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 66-64, όμως η Τζόουνς ήταν ασταμάτητη και με τρίποντο πέτυχε το 66-67. Η Χριστινάκη αστόχησε σε λέι απ, όμως η Βίτολα πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ για βολές, με την Λετονή να πετυχαίνει το 68-67 στα 39’’. Η άμυνα του Ολυμπιακού μπλόκαρε με εκπληκτικό τρόπο την Τζόουνς, αναγκάζοντας την σε λάθος, με την Καρακασίδου να πετάει την μπάλα εκτός και τον Ολυμπιακό να έχει στα χέρια του, για επίθεση 14’’, με 16’7’’ για το φινάλε. Η Τόμπιν με ακόμα ένα σετ βολών πέτυχε το 70-67, με την Νικολοπούλου να κάνει φάουλ στην Παυλοπούλου στα 9,7’’. Η γκαρντ του Παναθηναϊκού με 2/2 βολές πέτυχε το 70-69, οι παίκτριες του Ολυμπιακού κέρδισαν πολύτιμα δευτερόλεπτα, με την Τόμπιν να κερδίζει φάουλ στα 3,6’’ και την «ερυθρόλευκη» να πετυχαίνει το 72-69, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς το τρίποντο της Σταμολάμπρου από το κέντρο, δεν βρήκε στόχο.

Η Χριστινάκη με 19 πόντους και οκτώ ριμπάουντ ήταν η κορυφαία από πλευράς Ολυμπιακού, με την Τόμπιν να έχει 16 πόντους με 100% από την γραμμή των βολών, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και την Βίτολα να έχει 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Τζόουνς με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ, πήγε να γυρίσει μόνη της το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, με την Αλέιν να έχει 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε και η Σταμολάμπρου.

Διαιτητές: Τηγάνης-Κατραχούρας-Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 7(1), Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 3(1), Νικολοπούλου 3, Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 19(1), Κολλάτου, Τόμπιν 15.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 15(3), Καρακασίδου 2, Παυλοπούλου 5(1), Τσβίτκοβιτς 11(2). Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή, Τζόουνς 17(1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου.