Παναθηναϊκός-Νίκη Λευκάδας 103-50: «Πράσινος» περίπατος απέναντι σε πέντε παίκτριες

Σε ένα παιχνίδι το οποίο έχασε το ενδιαφέρον από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός διέσυρε την Νίκη Λευκάδας των πέντε παικτριών, με 103-50.

Το «τριφύλλι» έδειξε από το ξεκίνημα το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε με 32-16 στο 10’ και +30 στο ημίχρονο (55-25), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Έξι παίκτριες του Παναθηναϊκού τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. 19 πόντους και επτά ασίστ είχε η Σταμολάμπρου, από 16 πόντους είχαν Αλέιν και Χαιριστανίδου, με την πρώτη να έχει 10 ριμπάουντ και την δεύτερη εννιά, 13 πόντους είχε η Τζόουνς, ενώ 10 πόντους και 13 ασίστ είχε η Παυλοπούλου.

Όσον αφορά την ομάδα της Λευκάδας, κατέβηκε στο ματς χωρίς τον προπονητή της Ανδρέα Ζιάκα και τις Ροντρίγκεζ και Τσαβόνι, ενώ και η Μανίς, αν και βρέθηκε στην εξάδα, δεν συμμετείχε στο ματς. Συνέπεια όλων αυτών, ήταν οι φιλοξενούμενες να αγωνιστούν με μόλις πέντε παίκτριες, που έγραψαν από 40’ συμμετοχής, με την Μόρα να έχει 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και την Παπαμαρκάκη 17 πόντους.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Τσατταλιού-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 32-16, 55-25, 85-34, 103-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 19(1), Παυλοπούλου 10(2), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 7, Μπάτσιου 8(2), Σωτηρίου 10(2), Πατσιάτζη 2, Τζόουνς 13(1), Αλέιν 16, Χαιριστανίδου 16, Υφαντοπούλου 2.

Νίκη Λευκάδας (Χασάπης): Μόρα 23, Ζιάκα 2, Γασπαράτου 3(1), Χουγκάζ 5(1), Παπαμαρκάκη 17(2).