Α1 γυναικών, ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 73-56: Με κορυφαία την Σαρηγιαννίδου οι Ηπειρώτισσες

Με την Ντίνα Σαρηγιαννίδου να πραγματοποιεί άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε τον Ηρακλή με σκορ 73-56, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Ηπείρου έχει ρεκόρ 7-9, ενώ από την άλλη ο Ηρακλής έχει 7 νίκες και 8 ήττες αντίστοιχα.

Από τις νικήτριες η ηγετική Ντίνα Σαρηγιαννίδου ξεχώρισε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ η Γουίλκινσον είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη για τις ηττημένες η Ισμίνη Πράπα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κάνοντας νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, με την Ελληνίδα αθλήτρια να ξεχωρίζει. Μαζί της και η Αθηνά Γιανννούδη που σημείωσε 14 πόντους, με τη νεαρή Ελληνίδα να είναι από τις διακριθείσες των Θεσσαλονικέων.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά, ο ΠΑΣ αντέδρασε και κυριάρχησε!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή να αιφνιδιάζει τον ΠΑΣ μέσα στο σπίτι του και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 15-16. Οι μπλε είχαν τα ηνία αρχικά και κατάφεραν να τελειώσουν την περίοδο ούσες μπροστά με τη Στέφενς να βάζει τη σφραγίδα της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ηπειρώτισσες «αγρίεψαν» και με ένα επιμέρους 22-13 κατάφεραν να προηγούνται στο ημίχρονο με 37-29.

Η ομάδα της Ηπείρου διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος και με άξονα τις Σαρηγιαννίδου και Γουίλκινσον δεν έχασαν ξανά τα ηνία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το επιμέρους 14-12 βρήκε τις γηπεδούχες να προηγούνται με 51-41 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και το τελικό 73-56 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Τα δεκάλεπτα: 15-16. 37-29, 51-41. 73-56

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 7(1). Μάρκοβιτς 5(1), Πηλακούτα 12, Σαρηγιαννίδου 17, Μαρίνη 11, Κωνσταντάρα 3, Παπανικολάου 2, Γουίλκινσον 13(1), Άσμπερι 3.

Ηρακλής (Πολυμένης): Μανούση, Αυτζή 9(1), Παπά 1, Γιαννούδη 14(3), Παπαροϊδάμη, Πράπα 14, Πατούνη, Γεροστέργιου 8(1), Ουζούνη, Στέφενς 10.