Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61: Χριστινάκη και Βίτολα... έβαψαν κόκκινη την κορυφή

Η πρώτη φετινή νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, ήταν και η… πιο γλυκιά για τις «ερυθρόλευκες». Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε του «τριφυλλιού» με 74-61, ανέτρεψε το -1 του αγώνα του πρώτου γύρου στην Λεωφόρο και… αγκάλιασε το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει των Play Offs. Ένταση στο φινάλε του ημιχρόνου, με την Τζόουνς να… ξεσπάει σε ένα τζάμι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, προηγούμενος με 8-2, όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με ένα 7-0 πέρασε μπροστά με 9-8. Χριστινάκη και Γουίλιαμς έφεραν και πάλι τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 17-13, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 17-16, μετά από τρίποντο της Τζόουνς στην εκπνοή. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο +8 (24-16). Μάλιστα, η Τομπιν έφερε για πρώτη φορά τις «ερυθρόλευκες» σε διψήφιο προβάδισμα (28-18), με την Χριστινάκη με ανάποδο λέι απ να πετυχαίνει το 30-18, αναγκάζοντας την Καπογιάννη να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Το έμμεσο τρίποντο της Χριστινάκη έγραψε το 33-20, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα 14 πόντων (39-25).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί το υπέρ του διψήφιο προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Βίτολα να πετυχαίνει το 45-32. Αλέιν και Τζόουνς έτρεξαν ένα μικρό 4-0, ρίχνοντας την διαφορά στους εννιά πόντους (45-36), με την τελευταία, μάλιστα, να ρίχνει την διαφορά στους επτά πόντους (48-41). Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με την Παυλοπούλου με τρίποντο να φέρνει το ματς στο σουτ (48-45), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 50-49, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει από το -15, στο ξεκίνημα της περιόδου. Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Χριστινάκη έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (54-49), ενώ η Νικολοπούλου πέτυχε ένα πολύτιμο καλάθι για το 56-49. Ακόμα ένα καλάθι της Χριστινάκη έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (58-49), με την Καπογιάννη να καλεί τάιμ άουτ, καθώς βλέπει το παιχνίδι να της ξεφεύγει. Το γκολ – φάουλ της Νικολοπούλου για το 62-51 στο 34’, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα, βάζοντας τις «ερυθρόλευκες» για τα καλά στην θέση του οδηγού. Η εκπληκτική κίνηση της Βίτολα για το 64-51… εκτόξευσε την διαφορά στο +13, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους 14-2 από το 50-49 και μετά. Η Σταμολάμπρου, με καλάθι για το 64-55, προσπάθησε να κρατήσει ζωντανό τον Παναθηναϊκό, όμως το τρίποντο της Βίτολα στο 37’ για το 68-55, έβαλε… τέλος στο παιχνίδι. Έτσι, ο Ολυμπιακός με την νίκη του με 74-61 επί του Παναθηναϊκού, ανέβηκε στο 14-1, έναντι 13-1 του Παναθηναϊκού, έχοντας ανατρέψει το -1 του πρώτου γύρου.

Βίτολα και Χριστινάκη πραγματοποίησαν επική εμφάνιση, έχοντας από 20 πόντους, με την πρώτη να κατεβάζει και 14 ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό, 14 πόντους είχε η Τζόουνς, 13 η Σταμολάμπρου, ενώ η Αλέιν είχε 10 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Τηγάνης-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49,74-61

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20(2), Βίτολα 20(2), Τόμπιν 9.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13(3), Παυλοπούλου7(1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7(1), Τζοουνς 14(1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2.