Women Rising Stars - Kρόνος και Ολυμπιακός B. στο τελικό του Final Four

Δείτε όλα όσα έγιναν στους ημιτελικούς του Final Four του Womens Rising Stars.

Στον τελικό του Final Four του Women Rising Stars προκρίθηκε ο Κρόνος. Η ομάδα του Αγ. Δημητρίου, με πρωταγωνίστρια την Ανδρέου (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ), επικράτησε του Παναθηναϊκού με 54-47 και... σφράγισε το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του μεγάλου τελικού.

Εκεί θα συναντήσει , τον Ολυμπιακό B. που κέρδισε στον άλλον ημιτελικό τις Εσπερίδες Καλλιθέας στις λεπτομέρειες με σκορ 53-51, έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Νταϊάκη που είχε 18 πόντους και την Σιουμουρέκη με 13 που έβαλε τα δυο τελευτα΄΄ια καλάθια και σφράγισε την νίκη-πρόκρισης της ομάδας της.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Παναθηναϊκός 54-47

Στον τελικό του Final Four του W Rising Stars προκρίθηκε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ο οποίος νίκησε 54-47 τον Παναθηναϊκό στον Α’ ημιτελικό της διοργάνωσης που πραγματοποιείται στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ραφήνας.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Κρόνος στηριζόμενος στην άμυνά του υποχρέωσε τον αντίπαλό του σε αρκετά λάθη στην επίθεση και τον έβγαλε εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός, που μέχρι το 13ο λεπτό ισορροπούσε τον αγώνα (15-15), να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 16′ με διαφορά 10 πόντων (27-17).

Από ‘κείνο το σημείο και μετά, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Αγίου Δημητρίου απόκτησε τον έλεγχο του αγώνα, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων (32-17) και στο 23’ βρέθηκε στο +18 (38-20).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, βελτίωσε την εικόνα του στην άμυνα, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και, χάρη στο επιμέρους σκορ 2-12, στο 26′ μείωσε τη διαφορά (40-32), χωρίς όμως να πετύχει την ολική επαναφορά, αφού ο Κρόνος, με πρωταγωνίστριες της Ανδρέου και Στολίγκα ξέφυγε ξανά (50-34, 32΄), βάζοντας πλέον γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Στον τελικό του Final Four, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός Βόλου.

Διαιτητές: Γαρίνη, Αυγουστόγλου, Κολιλάς

Δεκάλεπτα: 10-12, 32-17, 43-32, 54-47

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Δομνίδου, Στολίγκα 17 (2), Τσιρογιώργη, Ανδρέου 18 (1), Προδρομίδη, Φουστέρη 5, Τουμπανιάρη 5, Παπακώστα, Ζαφείρη, Θεοδωροπούλου 2, Σταθοπούλου 7, Λίτσα.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Λαγωνικάκη 3, Παπαδοπούλου 1, Φελούρη 20 (3), Μπάτσιου 6, Καμπακά 2, Δεληστάθη 2, Κουκουζέλη 3, Υφαντοπούλου, Πατσιατζή 10.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός Βόλου 51-53

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 53-51 τις Εσπερίδες Καλλιθέας στον Β’ ημιτελικό του Final Four του W Rising Stars και προκρίθηκε στον τελικό όπου αύριο θα αντιμετωπίσει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στις 13.00 στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ραφήνας.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όπου η αρχηγός του Ολυμπιακού Βασιλική Σιουμουρέκη 41” πριν τη λήξη του αγώνα ευστόχησε σε σουτ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της με 5 πόντους (48-53).

Η γκαρντ των Εσπερίδων Ουρανία Γεωργίνη “απάντησε” με τρίποντο μειώνοντας 51-53, όμως η ίδια παίκτρια, 6” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, έκανε λάθος πάσα, η Μητράλη έκλεψε την μπάλα και “σφράγισε” τη νίκη για τον σύλλογο της Μαγνησίας.

Δεκάλεπτα: 16-11, 28-23, 34-37, 51-53

Εσπερίδες Καλλιθέας (Χλιατουτάκης): Γεωργίνη 5 (1), Αράπογλου, Διαγούπη, Λιανούδη 12, Μάνου 8, Μουστάκα, Αρσενιάδου 9 (1), Βίγκα 14, Χλιατουτάκη.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Μητράλη, Ράπτη 5, Μπασδέκη 6, Πολύζου 7, Τσομπανοπούλου, Σιουμουρέκη 13, Καραστάθη, Κοτοπούλου 4, Νταϊάκη 18 (2).

Σάββατο 10/2

Κλ. Δημ. Γ. Ραφήνας Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Παναθηναϊκός 54-47

Κλ. Δημ. Γ. Ραφήνας Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός Βόλου 51-53

To πρόγραμμα

Κυριακή 11/2

Κλ. Δημ. Γ. Ραφήνας 10:30 Παναθηναϊκός – Εσπερίδες (Θέσεις 3-4), Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Κλ. Δημ. Γ. Ραφήνας 13:00 Κρόνος Αγίου Δημητρίου- Ολυμπιακός (Τελικός), Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ