Ελευθερία Μ. – Εσπερίδες 57-68: Θριαμβευτική πρόκριση στον τελικό για την ομάδα της Καλλιθέας

Το δεύτερο εισιτήριο του τελικού του κυπέλλου Γυναικών βάφτηκε μωβ, με τις Εσπερίδες να επικρατούν μέσα στο Μοσχάτο της Ελευθερίας με 68-57 και να κατακτούν πανάξια την πρόκριση τους για τον τελικό της Κρήτης (18/2), όπου και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, έπαιξε το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που οι Εσπερίδες ήταν απολαυστικές και με ένα επιμέρους 20-8, εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 στο ημίχρονο (22-37). Οι φιλοξενούμενες συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, άντεξαν στην αντεπίθεση της Ελευθερίας στην τελευταία περίοδο, με την γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει στους τέσσερις πόντους στο 35’, μετά από τρίποντο της Σπαθάρου (57-61) και χάρη σε ένα σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά… κλείδωσαν την νίκη – πρόκριση, φτάνοντας στο σπουδαίο 57-68.

Χίλαρι και Μουρ ήταν… όλα τα λεφτά για τις Εσπερίδες, με την πρώτη να… αγγίζει το triple double με 23 πόντους, εννέα ριμπάουντ και 10 ασίστ και την δεύτερη να προσθέτει 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, ενώ η Πάτι είχε 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για την Ελευθερία Μοσχάτου, η Μπικλ είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ, η Σπόλιαρ 15 πόντους και η Σπαθάρου 12 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος-Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 14-17, 22-37, 40-56, 57-68
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 15(2), Νάτσκου 6, Λέρη, Σπαθάρου 12(2), Κάισερ 6, Μπικλ 18(2).
Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Χίλαρι 23(3), Χατζηβασιλείου, Μουρ 22, Πρίφτη 3(1), Κορρέ 6(2), Μπενέκη 3(1), Μαργέλου, Πάτι 11(1).