Women Rising Stars - Στο Final Four οι αήττητες Εσπερίδες μαζί με Παναθηναϊκό, Κρόνο και Ολυμπιακό Β.

Δείτε όλα όσα έγιναν στην 7η αγωνιστική του τουρνουά.

Πρώτες και αήττητες προκρίθηκαν οι Εσπερίδες στο Final Four του Women Rising Stars οι Εσπερίδες, καθώς μετά την νίκη τους με 66-61 επί της Ανδρογέας, ολοκλήρωσαν με το απόλυτο (7Χ7) τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο του τουρνουά. Η Βίγκα με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ των νικητριών, με την Λιανούδη να έχει 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τις ηττημένες, 14 πόντους είχε η Γιαπιτζόγλου.

Ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 63-55, σε ένα παιχνίδι που... χαμογέλασαν και οι δύο ομάδες, καθώς αμφότερες θα βρεθούν στο Final Four. Η Στολίγκα με 20 πόντους ήταν η κορυφαία του Κρόνου, ενώ για την ομάδα του Βόλου, η Σιουμουρέκη ήταν εξαιρετική με 13 πόντους, εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα.

Όσον αφορά το τελευταίο εισιτήριο του Final Four, κατέληξε σε πράσινα χέρια, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί των W Rising Stars U16 με 54-50. Ασταμάτητη η Φελούρη με 26 πόντους, ενώ από πλευράς Rising Stars, η Γιαννουλάκου είχε 13 πόντους.

Τέλος, Ο Πιερικός - Αρχέλαος επικράτησε του Ολυμπιακού με 38-36, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στην διοργάνωση. Η Ζαμάνη με 11 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της Κατερίνης, εν΄ώ για τον Ολυμπιακό, 11 πόντους σημείωσε η Κυριακούδη.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Εσπερίδες Καλλιθέας-Ανδρογέας 66-61

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του τουρνουά W Rising Stars που τούς έδωσε και το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης κατέκτησαν αήττητες οι Εσπερίδες, μετά τη νίκη με σκορ 66-61 επί του Ανδρογέα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο του Μοσχάτου στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του τρίτου γύρου.

Το παιχνίδι με το οποίο “έπεσε” η αυλαία της αγωνιστικής, από τη δεύτερη περίοδο και μετά ήταν ντέρμπι, καθώς, αν και στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (24-13 2’15” πριν την ολοκλήρωσή του), χάρη στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλαν, ο Ανδρογέας βελτίωσε την άμυνά του μείωσε και κράτησε την επαφή του με το σκορ (35-31, 17΄).

Στην τρίτη περίοδο μάλιστα οι Κρητικές πέρασαν μπροστά και με επιμέρους σκορ 2-10 μετέτρεψαν το 46-40 (24΄) σε 48-50, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι και το 36′ (54-57).

Ωστόσο, το “νεκρό” επιθετικά δίλεπτο που ακολούθησε για τον Ανδρογέα, έδωσε τη δυνατότητα στις Εσπερίδες να γυρίσουν το παιχνίδι υπέρ τους, να προηγηθούν με σκορ 64-57 1΄12” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και να “χτίσουν” τη διαφορά που τούς έδωσε και το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Αυγουστόγλου, Κατσέλη, Κονταξάκης

Δεκάλεπτα: 25-19, 38-34, 48-50, 66-61

Εσπερίδες Καλλιθέας (Χλιαουτάκης): Αρσενιάδου 10 (1), Αράπογλου 4, Χλιαουτάκη 1, Βίγκα 18 (3), Γεωργίνη 6, Μουστάκα, Διαγούπη 3 (1), Μάνου 8, Λιανούδη 16.

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 7, Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 11 (3), Γαλανάκη 3, Γιαπιτζόγλου 14 (2), Τζανετή 10 (2), Χαλεπάκη 6 (2), Μηλιαρά 6, Τσαγκαράκη, Βαρδαβά, Μακράκη 2.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Ολυμπιακός-Πιερικός Αρχέλαος 36-38

Ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε 38-36 τον Ολυμπιακό στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του W Rising Stars και ολοκλήρωσε, όπως και οι “ερυθρόλευκες”, την παρουσία του στην εφετινή πρώτη διοργάνωση στην κατηγορία των γυναικών.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Χατζηχαρίσης, Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 7-5, 17-20, 28-30, 36-38

Ολυμπιακός (Κουτρόγιαννου): Γαλάνη 6, Χατζηγιαννάκη, 1, Κυριακούδη 11, Στεργιανού 1, Καμπισιούλη 1, Κατσώτη 2, Σημαιοφορίδου 2, Αλέξη 6 (2), Βουγιούκα Χ, Ρηγοπούλου 6, Βουγιούκα Κ.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Στράτου 4, Γελαστοπούλου 3, Ζαμάνη 11 (2), Πιπερίδου 2, Αμανατίδου, Κιολέγλου 10 (1), Σωπιάδου 10, Μαυρίδου, Σφήκα, Σισμανίδου.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Ολυμπιακός Βόλου 63-55

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του W Rising Stars ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, καθώς, επικράτησε 63-55 του Ολυμπιακού Βόλου στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης και τσέκαρε το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Την πρόκριση στο φάιναλ φορ εξασφάλισε και ο Ολυμπιακός Βόλου παρά την ήττα του στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα του Αγίου Δημητρίου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από την πρώτη περίοδο όπου στο 6ο λεπτό είχε ήδη πάρει το προβάδισμα στο σκορ με διαφορά 11 πόντους (17-6) η οποία αυξήθηκε στους 16π 5’35” πριν την λήξη του α’ ημιχρόνου ( (28-12).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός Βόλου βελτίωσε την απόδοσή του, ωστόσο, η αδυναμία του στην άμυνα σε συνδυασμό με τις λύσεις που βρήκε ο Κρόνος στην επίθεση, δεν του επέτρεψαν να καλύψει τη διαφορά με την οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ (38-26 24′, 49-31 28′) και να διεκδικήσει στην τέταρτη περίοδο το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 21-8, 33-20, 51-35, 63-55

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Δομνίδου 2, Στολίγκα 20 (4), Τσιρογιώργη, Ανδρέου 9 (2), Μανωλοπούλου, Προδρομίδη 2, Φουστέρη 2, Τουμπανιάρη 2, Παπακώστα, Ζαφείρη 11 (1), Θεοδωροπούλου 9 (1), Σταθοπούλου 6.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Μητραλή 11 (3), Ράπτη 8 (1), Μπασδέκη 2, Πολύζου 5, Τσομπανοπούλου, Σιουμουρέκη 13 (1), Καραστάθη 2, Κοτοπούλη 4, Νταϊάκη 10 (2).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κατερίνα Ανδρεοπούλου (προπονήτρια Κρόνου Αγίου Δημητρίου): “Στόχος μας σ’ αυτόν τον αγώνα ήταν να παρουσιαστούμε καλύτερες από το χθεσινό παιχνίδι στο οποίο δεν παίξαμε καλά. Νομίζω ότι η σημερινή νίκη μας ήταν πολύ σημαντική γιατί ο Βόλος παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Είναι μια πολύ καλή ομάδα. Αυτό που κρατάμε είναι ότι βγάλαμε αντίδραση και παίξαμε πολύ καλό μπάσκετ”.

Ελένη Παπαθανασίου (προπονήτρια Ολυμπιακού Βόλου): “Αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ την κόουτς του Κρόνου για την εξαιρετική ομάδα που έχει φτιάξει και το εξαιρετικό μπάσκετ που παίζουν τα κορίτσια της. Για ‘μάς το W Rising Stars ήταν μία όαση, γιατί τέτοια παιχνίδια δεν έχουμε στην περιφέρειά μας. Έχουμε πολύ πιο αδύναμα παιχνίδια όπου δεν μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα. Σήμερα χάσαμε γιατί υπήρχε διαφορά ταχύτητας από τον Κρόνο. Είχαμε κακή αμυντική συμπεριφορά σε πολλές στιγμές και χάσαμε δίκαια από μια καλύτερη ομάδα”.

W Rising Stars U16-Παναθηναϊκός 50-54

Την πέμπτη νίκη του στην κανονική περίοδο του W Rising Stars πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε δύσκολα 54-50 της επίλεκτης ομάδας WRSU16 στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας, εξασφαλίζοντας παράλληλα τη συμμετοχή του στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Οι “πράσινες” ξεκίνησαν το παιχνίδι παίρνοντας πολύ γρήγορα τα ηνία στο σκορ (4-12, 5΄) όμως η επίλεκτη ομάδα WRSU16 κάλυψε τη διαφορά, ισορρόπησε τον αγώνα (11-12, 8′ ), και από τη δεύτερη περίοδο και μετά, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν ελαφρύ προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει από την αντίπαλό του (14-20 14′, 21-20 19′).

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να κριθεί στις λεπτομέρειες στο τελευταίο δίλεπτο, όπου, η Γιαννουλάκου έφερε την WRSU16 σε απόσταση αναπνοής και μετέτρεψε στο 38΄το 43-47 σε 46-47, αλλά στην συνέχεια η “απάντηση” της Φελούρη με τρίποντο (46-50) και η ψυχραιμία της στις βολές, οδήγησαν την ομάδα του “τριφυλλιού” στο θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μαυρέλης, Κηπώσης, Τζίμης

Δεκάλεπτα: 14-12, 23-20, 31-33, 50-54

W Rising Stars U16 (Μίχας): Ράλλη 2, Μουλατσιώτη 4, Γιαννουλάκου 13 (2), Τσιανάκα 8, Τρούλη 2, Ζορμπαλά, Ντοκεμτζή 8, Σταμπουλίδου 4, Μόσχου 5, Γερακάρη 4, Κοτζάμπαση.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σάμιτα 3, Λαγωνικάκη 3(1), Παπαδοπούλου 4, Φελούρη 26 (3), Μπάτσιου 5, Μπαμπανίκα, Καμπάκα 2, Δεληστάθη 3 (1), Υφαντοπούλου 8, Πατσιατζή.