Εσπερίδες – Πρωτέας 77-55: Το… καθάρισε στο β’ μέρος

Χάρη σε ένα επιμέρους 40-22 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Εσπερίδες μετέτρεψαν σε θρίαμβο ένα παιχνίδι το οποίο… μύριζε ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά. Στο 7-3 ανέβηκε η ομάδα της Καλλιθέας, στο 5-5 έπεσαν οι φιλοξενούμενες.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Καλλιθέας, όπως δείχνει το 37-33 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι Εσπερίδες… πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους 21-9, έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν με άνεση μέχρι το φινάλε, όπως δείχνει και το τελικό 77-55.

21 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε η Πάτι, με την Χίλαρι να ακολουθεί με 18 πόντους και την Μουρ να έχει 17 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ. Για τον Πρωτέα, η Τζορτζ ήταν μια ομάδα μόνη της με 27 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας 77-55
Διαιτητές: Στρέμπας-Χριστοδουλάκης-Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 20-18, 37-33, 58-42, 77-55
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Χιλάιρ 18(5), Χατζηβασιλείου 9(1), Μουρ 17, Γεωργίνη, Βίγκα, Πρίφτη 5(1), Κορρέ, Μπενέκη 7(1), Μαργέλου, Αρσενιάδου, Λιανούδη, Πάτι 21(4).
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 2, Σταμάτη 2, Πολυμένη 4, Σακελλαρίου 8(2), Σάντερς 4, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 3(1), Τσιμπριμάνη, Τζορτζ  27, Τζανετάτου 2.