Αθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 64-80: Επιστροφή στις νίκες με Άσμπερι και Σαρηγιαννίδου

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2024 ο ΠΑΣ, με την ομάδα των Ιωαννίνων να επικρατεί του Αθηναϊκού με 80-64. Εξαιρετική η Άσμπερι με 22 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο (21-19), όμως από την δεύτερη περίοδο και μετά, οι φιλοξενούμενες πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανέβαζαν το υπέρ τους προβάδισμα με την πάροδο του χρόνου, φτάνοντας στην νίκη με +16. Έτσι, με το υπέρ του 80-64, ο ΠΑΣ ανέβηκε στο 4-6, με τον Αθηναϊκό να παραμένει χωρίς νίκη.

22 πόντους με τέσσερα τρίποντα, πέντε ασίστ και έξι κλεψίματα είχε η Άσμπερι για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με την Σαρηγιαννίδου να έχει 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Αθηναϊκό, η Τίλμαν είχε 17 πόντους και η Μάνου 15.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Μακρόπουλος-Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 21-19, 35-41, 41-62, 64-80
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 17(3), Χατήρα 11(1), Καλαφάτη 2, Στεφανίδου 9(1), Τσίκα 2, Μάνου 15(3), Οικονομάκη 2, Παρασκευοπούλου 2, Γκάβιν 4.
ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Δαμουλάκη, Μάρκοβιτς 7, Πηλακούτα 9, Σαρηγιαννίδου 15, Μαρίνη 11(2), Πράπα 4, Κωνσταντάρα 2, Γουίλκινσον 10, Ασμπερι 22(4).