Ολυμπιακός – Αθηναϊκός 104-45: Επιστροφή στις νίκες με 100άρα

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, διέλυσε τον Αθηναϊκό με 104-45, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να επιστρέφουν στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Πειραιά φρόντισε να πάρει διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο 10λεπτο (22-12), με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +29 μέχρι το ημίχρονο, χάρη στο εντυπωσιακό επιμέρους 30-11 της δεύτερης περιόδου. Τυπική διαδικασία για τον Ολυμπιακό ήταν το β’ ημίχρονο, με την άμυνα των γηπεδούχων να έχει… πνίξει τα κορίτσια του Αθηναϊκού, με το τελικό 104-45 να έρχεται φυσιολογικά.

Επτά παίκτριες του Ολυμπιακού τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Χριστινάκη να έχει 16 και την Βίτολα 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Αθηναϊκό, η Χάρις είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και η Ντέστινι 12 πόντους.

Διαιτητές: Γαρινή-Λαζόγκα-Μπαράκου
Δεκάλεπτα: 22-12, 52-23, 76-37, 104-45
Ολυμπιακός (Νίκλας): Ουίλιαμς 10, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 10, Σύρρα 6, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 4, Καρλάφτη 12(4), Αναστασοπούλου 10, Δίελα 8(1), Βίτολα 15(3), Χριστινάκη 16(1), Κολλατου 13(2).
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Ντέστινι 12(2), Γοργογιάννη, Καλαφάτη, Στεφανίδου 1, Τσίκα 3(1), Μάνου 8(2), Παρασκευοπούλου 5(1), Τραγουστή, Χάρις 16(1).