W Rising Stars - Αήττητες ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο οι Εσπερίδες

Με τον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσαν οι Εσπερίδες την παρουσία τους στον Α" Γύρο του Women Rising Stars, με την ομάδα της Καλλιθέας, με πρωταγωνίστρια την Αρσενιάδου, να επικρατεί του Ολυμπιακού, κάνοντας το 3Χ3. Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου, που με την Σιουμουρέκη να πετυχαίνει 24 πόντους, επιβλήθηκε του Ανδρεγέα, τον οποίο έπιασε στο 2-1. Εκεί, βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός, μετά το άνετο μεσημέρι του κόντρα στον Πιερικό - Αρχέλαο, αλλά και ο Κρόνος, που με Ανδρέου να πετυχαίνει 17 πόντους, ΄λύγισε την αντίσταση της ομάδας WRSU16.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Ολυμπιακός Βόλου-Ανδρογέας 67-56

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 67-56 του Ανδρογέα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο του Βασιλικού στην τελευταία μέρα του 1ου γύρου της κανονικής περιόδου του τουρνουά W Rising Stars.

Η ομάδα της Μαγνησίας χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού και ανταγωνιστικού στη διάρκεια του τουρνουά Ανδρογέα, ο οποίος παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά αποκτώντας ελαφρύ προβάδισμα (9-7, 7΄), στη δεύτερη περίοδο έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του στην άμυνα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός Βόλου να ανεβάσει τον ρυθμό του στην επίθεση πετυχαίνοντας 20 πόντους σε 8’, μετατρέποντας το 12-13 με το οποίο έκλεισε το α’ δεκάλεπτο βρισκόμενος πίσω στο σκορ, σε 32-26, 2’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι βάσεις για την κατάκτηση της νίκης από τον τυπικά γηπεδούχο είχαν μπει, αφού, ο Ανδρογέας αν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου παρέμενε σε απόσταση αναπνοής (37-33), εξακολουθούσε να παρουσιάζει κενά στην άμυνα τα οποία ο Ολυμπιακός Βόλου αξιοποίησε στο έπακρο αποκτώντας από το 25ο λεπτό και μετά διαφορά ασφαλείας (48-35 26΄, 53-37, 29’).

Ολυμπιακός Βόλου και Ανδρογέας έκλεισαν τον 1ο γύρο του της κανονικής περιόδου με 2-1 νίκες, ανανεώνοντας το ραντεβού τους στον 2ο που θα πραγματοποιηθεί προσεχώς.

Διαιτητές: Λαζόγκα, Ράπτη, Μπαράκου

Δεκάλεπτα: 12-13, 37-28, 55-39, 67-56

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη 3, Μπασδέκη 6 (2), Πολύζου 9, Τσομπανοπούλου, Μητράλη, Ψιλιώτη, Σιουμουρέκη 24 (3), Καραστάθη 6, Κοτοπούλου 7, Νιφόρου, Νταϊάκη 12 (1).

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Καζάκη 8 (1), Γαλανάκη 8 (1), Γιαπιτζόγλου 16 (1), Κονσολάκη, Τζανέτη 11 (3), Χαλεπάκη 1, Μηλιαρά 10, Τσαγκαράκη, Βαρδαβά 2.

Ολυμπιακός-Εσπερίδες Καλλιθέας 49-60

Αήττητες ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στον 1ο γύρο της κανονικής περιόδου οι Εσπερίδες Καλλιθέας που νίκησαν 60-49 τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο της Αυλίδας στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Η ομάδα του Πάτροκλου Χλιαουτάκη, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από το 7ο λεπτό και μετά, με τον Ολυμπιακό να χάνει το ελαφρύ προβάδισμα που είχε αποκτήσει στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ( το 10-6 του 6ου λεπτού μετατράπηκε σε 12-14 υπέρ των τυπικά φιλοξενουμένων 2’15” πριν τη λήξη της α’ περιόδου), αφενός λόγω της καλής άμυνας των Εσπερίδων και αφετέρου λόγω των προβλημάτων που αντιμετώπισε στην επίθεση.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι “ερυθρόλευκες” στο δεύτερο δεκάλεπτο έμειναν 4 λεπτά χωρίς πόντο (από το 21΄έως το 25΄) γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλός του και ξέφυγε στο σκορ (το 19-32 στο 25΄), επιβάλλοντας στη συνέχεια του αγώνα τον ρυθμό του.

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας έκλεισαν τον 1ο γύρο με 3-0 νίκες, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει την παρουσία του στα γήπεδα της Εύβοιας με τρεις ήττες.

Διαιτητές: Βελέντζας, Ευφραιμίδης, Περδετζόγλου

Δεκάλεπτα: 17-22, 27-38, 35-47, 49-60

Ολυμπιακός (Κουτρόγιαννου): Γαλάνη 4, Χατζηγιαννάκη, Κυριακούδη 12, Στεργιανού, Καμπισιούλη 13, Κατσώτη 8, Αγραφιώτη 9 (2), Σημαιοφορίδου Αλέξη 3 (1), Ρηγοπούλου, Βουγιούκα.

Εσπερίδες Καλλιθέας (Χλιαουτάκης): Αρσενιάδου 15, Αράπογλου, Χλιαουτάκη 7, Βίγκα 10, Γεωργίνη 3, Σεγκούρα 10, Μουστάκα 2, Τσούρντου, Διαγούπη 4, Μάνου 3, Σιαμπάνη, Λιανούδη 6.

Πιερικός Αρχέλαος-Παναθηναϊκός 33-70

Με εντυπωσιακό τρόπο “έριξε” ο Παναθηναϊκός την αυλαία του 1ου γύρου της κανονικής περιόδου του W Rising Stars, καθώς, το τριφύλλι κέρδισε 70-33 τον Πιερικό Αρχέλαο στην τρίτη και τελευταία ημέρα του τουρνουά στην Εύβοια.

Οι πράσινες ολοκλήρωσαν τον 1ο γύρο με 2-1 νίκες, σε αντίθεση με τον Πιερικό Αρχέλαο που έκλεισε την παρουσία του με τρεις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Διαιτητές: Λαζόγκα, Ραπτογιάννης, Μπαράκου

Δεκάλεπτα: 4-12, 16-30, 29-53, 33-70

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Στράτου 4, Γελαστοπούλου 2, Παπαδοπούλου, Ζαμάνη 10 (2), Πιπερίδου 1, Αμανατίδου 2, Κιολέογλου 4 (1), Σωπιάδου 3, Μαυρίδου 2, Σφήκα 5, Σισμανίδου, Πιπερίδου.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 8, Παπαδοπούλου 8, Μαντζιώρη 4, Μπάτσιου 7 (1), Γρηγοράκη 5, Μπαμπανίκα 4, Καμπακά 7, Δεληστάθη 12 (1), Κουκουζέλη 4, Υφαντοπούλου 11.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-WRSU16 63-60

Η ομάδα W Rising Stars U16 προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως στο τέλος ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου ήταν αυτός που αναδείχθηκε νικητής με σκορ 63-60, στη μεταξύ τους αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο της Αυλίδας.

H ομάδα του Αγίου Δημητρίου είχε από την αρχή του αγώνα προβάδισμα με διαφορά (32-22, 20΄) η οποία στο 26′ έφτασε στο +16 (43-27), ωστόσο στην τελευταία περίοδο, κυρίως στο τελευταίο πεντάλεπτο, η επίλεκτη ομάδα WRSU16 πέρασε στην αντεπίθεση.

Αρχικά μείωσε τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 10-0 μετέτρεψε το 55-45 (33′) σε 55-50 (34′), ενώ στη συνέχεια βρέθηκε με το εύστοχο δίποντο της Μουλατσιώτη σε απόσταση μόλις τριών πόντων (55-52, 35′).

Οι άστοχες επιθέσεις της WRSU16 σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των παικτριών του Κρόνου στα κρίσιμα σημεία έφεραν την ομάδα του Αγ. Δημητρίου ξανά στο +9 (61-52) 1’50” πριν το φινάλε, όμως η αντίπαλός τους δεν τα παράτησε.

Στο τελευταίο λεπτό έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη, με την Τζιανάκα να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων 43” πριν το τέλος διαμορφώνοντας το 63-57 σε 63-60, αλλά η νεαρή γκαρντ δεν ήταν το ίδιο εύστοχη στα 7” στο τρίποντο το οποίο έκανε για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 16-7, 32-22, 50-40, 63-60

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Τσαμπούρη): Παπαποστόλου, Δομνίδου 2, Στολίγκα 14 (2), Τσιρογιώργη, Ανδρέου 17, Μανωλοπούλου 2, Προδρομίδη, Φουστέρη 5, Παπακώστα 6 (1), Ζαφείρη 2, Θεοδωροπούλου 12 (2), Σταθοπούλου 3.

WRSU16 (Γκουζίνη): Σταμπουλίδου 2, Μουλατσιώτη 4, Γιαννουλάκου 15 (3), Καλαποθαράκου 2, Τσιανάκα 10 (1), Λαγωνικάκη 6 (2), Κοτζάμπαση 4, Ζορμπαλά 6, Τρικαλοπούλου, Τουμπανιάρη, Μόσχου 4, Φωνιαδάκη 7 (1).