Αθηναϊκός – Παναθηναϊκός 50-83: 4Χ4 για το «τριφύλλι»

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές σημείωσε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε με άνεση από τον Βύρωνα, επικρατώντας του Αθηναϊκού με το εμφατικό 83-50.

Το παιχνίδι αντέχει σε κριτική μόνο για 10 λεπτά (12-11), καθώς από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και… εξαφανίστηκε. Οι «πράσινες» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 6-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με 18-33  στο ημίχρονο, φτάνοντας στην άνετη νίκη.

21 πόντους και 14 ριμπάουντ είχε η Ρέιντζ, με την Αλεξανδρή να ακολουθεί με 14, ενώ για τον Αθηναϊκό, που αγωνίστηκε για ακόμα ένα ματς χωρίς την τραυματία αρχηγό του, Ζωή Κεχαγιά, Ντέστινι, Παρασκευοπούλου και Τραγούση είχαν από οκτώ πόντους.

Διαιτητές: Δελαγραμματικάς-Μαυρέλης-Ευφραιμίδης
Δεκάλεπτα: 12-11, 18-33, 35-54, 50-83
Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι Φίλοξι 8(1), Καλαφάτη 5(1), Στεφανίδου 6(2), Τσίκα 8(2), Μάνου 3(1), Παρασκευοπούλου 8, Τραγουστή 8(2), Χάρις 4.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 6, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 4,  Αλεξανδρή 14(1), Τζόουνς 2,  Ρέιντζ 21(3), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Χαιριστανίδου 10.