Χανιά – Νίκη Λ. 79-91: Πρώτη νίκη για την Λευκάδα με show Μανίς

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγυρίζει η Νίκη, με την ομάδα της Λευκάδας να επικρατεί με 91-79 στην Κρήτη επί των Χανίων, χάρη στο απίστευτο κρεσέντο της Μανίς.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (24-22), η Νίκη έτρεξε ένα επιμέρους 27-15 στην δεύτερη περίοδο, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα που διατήρησε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Εκπληκτική εμφάνιση από την Μανίς, που τελείωσε το ματς με 40 (!) πόντους και 17 ριμπάουντ. 26 πόντους είχε η Μορα, ενώ η Ροντρίγκεζ έκανε double – double με 16 πόντους και 10 ασίστ.

Για τα Χανιά, 17 πόντους είχε η Τζόουνς και 15 η Μαριάνοβιτς.

Διαιτητές: Μπούκας-Παπαδόπουλος Χρ.-Γαραντζιώτης
Δεκάλεπτα: 24-22, 39-49, 57-72 79-91
ΟΑ Χανίων (Φερντάντες): Ψυχογιού 9(3), Πολυανίδη, Κασάπη 14(2), Καούκη, Ράτζα 10(3), Τζόουνς 17, Μαριάνοβιτς 15, Λίτσι, Φάρου, Σμιθ 14(1).
Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 26, Ζιάκα, Πολίτη6, Γασπαράτου 1, Τσαβόνι 2, Παπαμαρκάκη, Ροντρίγκεζ 16(4), Μανίς 40(2).