Ολυμπιακός-Ρίγα 68-77: Πρώτη ήττα για την ομάδα του Πειραιά

Την εντός έδρας ήττα με 77-68 από την Ρίγα,  γνώρισε ο Ολυμπιακός,  στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Eurocup women.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς το σκορ (5-15), με την Ρίγα να διατηρεί το υπέρ της διψήφιο προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (14-24). Ίδια η εικόνα της δεύτερης περιόδου,  με τις φιλοξενούμενος να έχουν τον έλεγχο,  κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 17 πόντους. Η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι,  μειώνοντας στους 11 (34-45), όμως η Ρίγα απάντησε με ένα 0-5 για το 34-50,μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (46-61), με τον Ολυμπιακό,  απλά να καταφέρνει να μειώσει την διαφορά στο φινάλε,  με το τελικό 68-77 να τον ρίχνει στο 1-1.

17 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε η Βίτολα, ενώ 18 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε η Χριστινάκη, ενώ η Νικολοπούλου είχε 11 πόντους, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 28-45, 46-61, 68-77