Κύπελλο Γυναικών – Πρόκριση με περίπατο για τον Ολυμπιακό, 97-51 τον Αθηναϊκό

Την πρόκριση του στην οκτάδα του Κυπέλλου Γυναικών, πανηγυρίζει από το απόγευμα του Σαββάτου (30/9), ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες», πάτησαν… γκάζι στο β’ μέρος του αγώνα με τον Αθηναϊκό, φτάνοντας στο άνετο 97-51, τρέχοντας, μάλιστα, ένα 27-0 στην τέταρτη περίοδο!

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα προηγούμενη με 24-18, με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το καλάθι της Βίτολα στο 15’ για το 36-25, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (48-35). Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πειραιά να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με +19 (70-51). Στην τέταρτη περίοδο ήρθε και η ολική… κατάρρευση από πλευράς Αθηναϊκού, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα εκκωφαντικό 27-0 (!), φτάνοντας στην εντυπωσιακή νίκη με 97-51 και την πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί οι ερυθρόλευκες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαρίου Νίκη Λευκάδας - Παναθηναϊκός (1/10).

Η Μπρουκς με 23 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Χριστινάκη να έχει 18 πόντους και έξι ριμπάουντ και τις Βίτολα και Σπυριδοπούλου να έχουν από 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Για τον Αθηναϊκό, 16 πόντους είχε η Χάρις και 16 η Τραγουστη.

Διαιτητές: Ραχιώτης-Ουσταμπασίδης-Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 24-18, 48-35, 70-51, 97-51
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 23 (3), Σπυριδοπούλου 11, Σύρρα 5, Καμπισιούλη 2, Νικολοπούλου 4, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 8, Βίτολα 11, Χριστινάκη 18(2), Κολλάτου 9(1), Κάντζι 4.
Αθηναϊκός (Ζωηρού): Ντέστινι 7, Κεχαγιά, Καλαφάτη, Στεφανίδου, Τσίκα 4, Μάνου 4, Οικονομάκη 7, Παρασκευοπούλου 4(1), Τραγουστή 9(3), Χάρις 16.