Πανελλήνιο Νεανίδων, Ολυμπιακός B.-Ηρακλής Κ. 45-52: Ξεχώρισαν Παπαζήση και Τοπάλη

Ο Ηρακλής Κοζάνης επιβλήθηκε του Ολυμπιακού Βόλου με 52-45, αποτέλεσμα που τον φέρνει στην 3η θέση του πρώτου ομίλου. Εξαιρετική η Παπαζήση με 22 πόντους, η Τοπάλη έκανε double – double με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Την τρίτη θέση στον πρώτο όμιλο του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, κατέκτησε ο Ηρακλής Κοζάνης μετά τη νίκη με 52-45 επί του Ολυμπιακού Βόλου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο η συνέχεια ανήκει στον Ηρακλή Κοζάνης, που «ροκάνισε» τη διαφορά και την έφθασε στον πόντο (15-14 με βολές της Τοπάλη, 19 δεύτερα πριν τη λήξη της περιόδου).

Η ομάδα της Κοζάνης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 18-17, 7΄39΄΄ πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου με καλάθι της Παπαζήση. Το προβάδισμα διευρύνθηκε μέχρι και το +7(28-21, με βολή της Τοπάλη στο 17ο λεπτό).

Οι παίκτριες από τη Μαγνησία ισοφάρισαν σε 28-28 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως ο Ηρακλής ξαναπήρε διαφορά έξι πόντων (35-29, με τρίποντο της Γεωργάκα στο 25ο λεπτό). Η ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας έφθασε να προηγείται και με 39-30, δύο λεπτά πριν  το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο φθάνοντας το διψήφιο νούμερο (45-34), με σουτ της Γκούμα, 8΄07΄΄ πριν τη λήξη. Το προβάδισμα της Κοζάνης έφθασε μέχρι το 49-34, όμως ο Ολυμπιακός έκανε 11-0 μέσα σε έξι λεπτά μειώνοντας στους τέσσερις 49-45). Ο χρόνος που απέμεινε δεν ήταν αρκετός για την ομάδα της Μαγνησίας με αποτέλεσμα ο Ηρακλής με 3-0 να πανηγυρίσει τη νίκη και την τρίτη θέση στον όμιλο.

Ολυμπιακός Βόλου-Ηρακλής Κοζάνης 45-52
Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Τσουρή-Κούρογλου
Δεκάλεπτα: 15-14, 24-28, 32-39, 45-52
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου-Δερβός): Μητραλή, Ράπτη 4, Μπασδέκη 2, Πολύζου 6, Τσομπανοπούλου 1, Σιουμουρέκη 9(1), Καραστάθη 5,  Νταϊάκη 18(2).
Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σακίτα 2, Ζηντσιόβα 2, Γεωργάκα 8(2), Γκούμα 4, Παπαζήση 22, Κωστογλίδου, Καραπάτσιου, Σούλο 1, Τοπάλη 13(1).