Παγκόσμιο Κύπελλο – Χάλκινος στην παράταση ο Καναδάς σε παιχνίδι διαφήμιση, 127-118 τις ΗΠΑ

Σκορ και θέαμα πρόσφεραν ΗΠΑ και Καναδάς στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σε ένα παιχνίδι – διαφήμιση της διοργάνωσης. Η Team USA κατάφερε αρκετές φορές να γυρίσει το διψήφιο προβάδισμα του Καναδά και με μια… εποποιία του Μπρίτζες στο φινάλε (1/2 βολές, επιθετικό ριμπάουντ και τρίποντο), να στείλει το ματς στην παράταση (111-111), όμως στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Καναδάς φάνηκε πιο αποφασισμένος, εκμεταλλεύτηκε την κούραση των ΗΠΑ, φτάνοντας στην νίκη με 127-118 και το χάλκινο μετάλλιο, για πρώτη φορά στην ιστορία του. Απίστευτος Μπρουκς με 39 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε κυριαρχία του Καναδά, με τους Βορειοαμερικανούς να… καταστρέφουν την άμυνα της Team USA, να φτάνουν μέχρι το +13 (21-34), κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 34-25. Η εξέλιξη αυτή, όμως, φαίνεται πως λειτούργησε σαν… ξυπνητήρι για τις ΗΠΑ, οι οποίες μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση σε λιγότερο από 3’, όταν και χάρη σε ένα επιμέρους 13-2, πέρασαν μπροστά με 38-36. Ο Καναδάς, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία του και πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενος με 58-56.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον  Γκίλτζιους – Αλεξάντερ να κρατά τον Καναδά στην θέση του οδηγού (73-77 στο 26’). Ο Όλινικ, με τρίποντο, έστειλε τους Καναδούς στο +8 (76-84), ενώ ο Μπάρετ έφερε και πάλι τον Καναδά σε διψήφιο προβάδισμα (80-91), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 82-91. Οι ΗΠΑ, όμως, είχαν και πάλι τις απαντήσεις και γρήγορα έτρεξαν ένα 12-3 για την ισοφάριση (94-94). Μάλιστα, ο Έντουαρντς έβαλε την υπογραφή του στην νέα ανατροπή της Team USA, Που πέρασε μπροστά με 96-94 στο 34’.  Το καταπληκτικό καλάθι του Ριβς για το 100-100 και το τρίποντο του Μπάρετ για το 102-103 μας έδειξαν πως το φινάλε θα είναι… θρίλερ. Ο Μπρίτζες μ τρίποντο (έχασε την βολή στο φάουλ που κέρδισε έδωσε… αέρα δύο  πόντων στις ΗΠΑ (105-103), όμως ο Μπρουκς με νέο τρίποντο πέτυχε το 105-106. Ο Έντουαρντς εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη ευκαιρία των ΗΠΑ για το 107-106, με τον Μπρουκς με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 107-107. Ο Χάλιμπαρτον αστόχησε σε τρίποντο, με τον Γκίλτζιους – Αλεξάντερ να πετυχαίνει το 107-109 στα 34’’. Νέο άστοχο σουτ από πλευράς ΗΠΑ (Έντουαρντς), με τον Μπρουκς με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 107-111. Ο Μπρίτζες στα 4’’ κέρδισε ένα σετ βολών, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε ηθελημένα στην δεύτερη, με τον ίδιο να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ, να βγαίνει στην γωνία και με τρίποντο να… εκτελεί τους Καναδούς, στέλνοντας το ματς στην παράταση (111-111), καθώς το τρίποντο του Όλινικ στην εκπνοή, βρήκε σίδερο.

Ο Καναδάς ξεκίνησε την παράταση με ένα 5-0 για το 111-116, εκμεταλλευόμενος την κούραση που έβγαλαν οι ΗΠΑ, αγωνιζόμενες με εννιά παίκτες.  Δύο συνεχόμενα λάθη από πλευράς Team USA έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά του Καναδά, με το τρίποντο του Μπάρετ στα 43’’ για το 115-124 να… τελειώνει τον μικρό τελικό. Έτσι, ο Καναδάς, με την νίκη του με 127-118, ανέβηκε στο βάθρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας τις ΗΠΑ στην τέταρτη θέση.

Απίστευτο παιχνίδι από τον Ντίλον Μπρουκς, που τελείωσε με 39 πόντους και 7/8 τρίποντα. Εντυπωσιακό double – double με 31 πόντους και 12 ριμπάουντ από τον Σάι Γκίλτζιους – Αλεξάντερ, με τον Μπάρετ να ακολουθεί με 23 πόντους.

Για τις ΗΠΑ, 24 πόντους είχε ο Έντουαρντς, 23 ο Ριβς και 19 πόντους με εννέα ριμπάουντ ο… παραλίγο ήρωας της Team USA, Μάικαλ Μπρίτζες.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111 (κ.δ), 118-127 (παρ)