Ιταλία-ΗΠΑ 63-100: Έριξαν...Μπρίντζες για τα ημιτελικά οι ασταμάτητοι Αμερικανοί

Η Εθνική ΗΠΑ θύμισε τις παλιές καλές εποχές και νίκησε την Ιταλία με 100-63 στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Team USA ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά και παίζοντας ωραίο και εντυπωσιακό μπάσκετ, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Η Εθνική ΗΠΑ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-24).

Όλοι γνώριζαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ότι ο αγώνας είχε κριθεί, με την ομάδα του κόουτς Κερ να προηγείται με 39 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-44). Οι ΗΠΑ διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν την Ιταλία με 100-63.

Από τις ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Μπρίντζες (7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Χαλιμπάρτον (4 ριμπάουντ και 5 ασίστ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιταλία ξεχ΄ώρισαν οι Φοντέκιο (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Τονούτ (4 ριμπάουντ και 5 ασίσε) με 18 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα:  14-24, 24-46, 44-83, 63-100