Λιθουανία - Σερβία:68-87:Παρέλαση για τους Σέρβους και εύκολη πρόκριση στην τετράδα

Οι Σέρβοι διέλυσαν τους Λιθουανούς, οι οποίοι άντεξαν περίπου 15 λεπτά μέχρι να παραοδoθούν στην ανωτερότητα των τυπικά φιλοξενούμενων.

Παρότι η Λιέτουβα ξεκίνησε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με 17-12, οι Σέρβοι από την δεύτερη περίοδο και έπειτα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ,ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά και επιβλήθηκαν εύκολα των αντιπάλων τους με 68-87.

Για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξεχώρσαν οι Μπογκντάνοβιτς(21 πόντοι,4 ριμπάουντ,3 ασίστ με 9/13 σουτ εντός πεδιάς και PIR 25) και Πετρούσεβ(17 πόντοι, 6 ριμπάουντ με 7/8 εντός πεδιάς), ενώ για το σύνολο του Μασκβίτις ππροσπάθησαν οι Σεντεκέρσκις (14 πόντους,9 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 21 PIR)  και ο Γιοκουμπάιτις με 13 πόντους και 9 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 25-24,38-49,55-73,68-87