Καναδάς – Βραζιλία 65-69: Το Group L ξεκινά από την αρχή

Φωτιά στο Group L έβαλε η Βραζιλία, μετά την νίκη της με 69-65 επί του Καναδά, καθώς πλέον και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου (Καναδάς, Βραζιλία, Λετονία, Ισπανία, ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-1).

Το 37-27 του πρώτου μισού για τον Καναδά, έδειχνε πως οι Βοριοαμερικάνοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με όπλο την άμυνα του, ο Καναδάς μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (52-45). Κάπου εκεί, όμως, οι Βραζιλιάνοι… βρήκαν το χέρι τους, ξεκίνησαν το κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα 8-0 για το προσπέρασμα (52-53). Το τελευταίο δίλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 58 πόντους, με την Βραζιλία, όμως, να τρέχει ένα επιμέρους 2-8 για το 60-66 στα 10’’ για το φινάλε, φτάνοντας τελικά στην σπουδαία νίκη με 69-65.

19 πόντοι και 13 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Καμπόκλο, με τον Σάντος να έχει 10 πόντους. Για τον Καναδά, Γκίλτζιους – Αλεξάντερ και Ντορτ είχαν 23 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-27, 52-45, 65-69